Adler-Olsen, Jussi: Zabijáci; Žena v kleci

Adler-Olsen, Jussi
Zabijáci; Žena v kleci

aktualita film

Popularita thrillerů Jussiho Adler-Olsena trhá rekordy, v samotném pětimilionovém Dánsku se jich prodalo 1,2 milionu, ve zbytku světa přes 6 milionů. Teď se thrillerové série z pera úspěšného dánského spisovatele chopila Zentropa, filmová společnost dánského režiséra Larse von Triera, a spolu s dánskou televizní stanicí TV2 a německou ZDF zahájila přípravy na zfilmování.

Carl Mørck na stříbrném plátně
Jussi Adler-Olsen
: Zabijáci. Přel. Kristina Václavů, Host, Brno, 2012, 450 s.
Jussi Adler Olsen: Žena v kleci. Přel. Kristina Václavů, Host, Brno, 2011, 408 s.

Popularita thrillerů Jussiho Adler-Olsena trhá rekordy, v samotném pětimilionovém Dánsku se jich prodalo 1,2 milionu, ve zbytku světa přes 6 milionů. Teď se thrillerové série z pera úspěšného dánského spisovatele chopila Zentropa, filmová společnost dánského režiséra Larse von Triera, a spolu s dánskou televizní stanicí TV2 a německou ZDF zahájila přípravy na zfilmování. Natáčení první části o Oddělení Q, Žena v kleci, začne na podzim tohoto roku, do kin půjde o rok později, tedy na sklonku roku 2013. Každý rok by se pak měl objevit další díl, Zabijáci, Vzkaz v láhvi a Journal 64. Zatím je víceméně jisté zfilmování těchto prvních čtyř dílů ze zamýšlené až desetidílné řady. Rozpočet na první díl je okolo 33 milionů dánských korun, tedy asi 115,5 milionů korun českých, což je částka překračující i běžné dánské filmové poměry.

Scénář napsal ceněný scenárista a režisér Nikolaj Arcel, který režíroval např. Královskou aféru (En kongelige affære, 2012) a podílel se i na scénáři k filmu podle Larssonovy knihy Muži, kteří nenávidí ženy. Režie se chopil Mikkel Nørgaard, který s Nikolajem Arcelem spolupracoval na jednom z nejúspěšnějších dánských filmů, politickém thrilleru Královská hra (Kongekabalen, 2004). Nikolaj Arcel a Mikkel Nørgaard chtějí na tradici klasického, chladného severského dramatu navázat po svém. Divákům ve svém projektu chtějí dokázat, že je tento žánr možné uchopit i jinak, než by se dalo čekat. Thriller chtějí ztvárnit mnohem vážněji, zajímavěji a postavu kriminální komisaře osvěžit. Na zfilmování bude dohlížet sám autor knižních předloh Jussi Adler-Olsen a další dva profesionálové: producent společnosti Zentropa Peter Aalbæk Jensen a herec a režisér Søren Pilmark. Zatím není jisté, zda si Søren Pilmark ve filmech sám zahraje.

Při letošním filmovém festivalu v Cannes byl oficiálně oznámen i představitel komisaře Carla Mørcka. Bude jej hrát Nikolaj Lie Kaas, který ztvárnil mnoho rozmanitých rolí v rodném Dánsku i v zahraničí. Čeští diváci jej mohou znát z filmů programu Dogma 95 Idioti (Idioterne, 1998) v režii Larse von Triera, Otevřená srdce (Elsker dig for evigt, 2002) v režii Susanne Bier a dále ze zahraničních snímků jako např. z filmu Andělé a démoni (Angels & Demons, 2009). Nikolaj Lie Kaas, který je o dekádu mladší než literární předloha Carl Mørck, se na svou novou roli dost těší, policisty a vyšetřovateli se to kolem něj ve filmech jen hemžilo, on sám tento typ postavy ale ztvární poprvé. Do četby thrillerů o Oddělení Q se pustil až po přidělení role. Kdo bude hrát ostatní role, zatím nebylo rozhodnuto.

© Markéta Cmíralová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5355x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce