Miłoszewski, Zygmunt

Miłoszewski, Zygmunt

portrét krimi

Zygmunt Miłoszewski (nar. 1976), novinář a spisovatel, spolupracuje s polským Newsweekem, kde pravidelně publikuje fejetony.

Zygmunt Miłoszewski (nar. 1976), novinář a spisovatel, spolupracuje s polským Newsweekem, kde pravidelně publikuje fejetony. Druhý detektivní román Zapletení (Uwikłanie, 2007) autorovi přinesl cenu Velká ráže pro nejlepší polskou detektivku, kterou před ním získal například básník Marcin Świetlicki nebo Marek Krajewski. Kniha byla přeložena do angličtiny a loni vyšla v překladu Pavla Peče v nakladatelství Host, příběh zfilmoval polský režisér Jacek Bromski. Za pokračování, Zrnko pravdy, byl Miłoszewski nominován na „Pas“ časopisu Polityka v kategorii Literatura, spolu s Mikołajem Łozińským a Szczepanem Kopytem.

Zygmunt Miłoszewski navazuje v románu Zapletení na obě klasické tradice detektivního žánru: inspiruje se „drsnou školou“ americké detektivky, které odpovídá postava lehce cynického prokurátora Teodora Szackého, ale samotná zápletka, uzavřená společnost psychoterapeutického sezení v izolovaném klášteře, po níž zůstane mrtvola bez vraha, a překvapivé rozuzlení odkazují spíše k Agathě Christie. Příběh je zasazen do současného Polska, přesněji Varšavy, kterou Miłoszewski nestylizuje do podoby naleštěného velkoměsta, ale ukazuje její reálnou podobu: směs postkomunistického dědictví a příliš rychlé proměny v moderní metropoli. Prostor města tak přirozeně a velmi zdařile doplňuje detektivní zápletku, navíc okořeněnou specificky středoevropským historickým kontextem – vražda je spojena s dávným zločinem z doby komunismu, jehož nitky vedou až do současnosti. V pokračování nazvaném Zrnko pravdy (2011) se Szacki „zaplétá“ do jiného případu, tentokrát v krásném a historickém, ale oproti Varšavě periferním městě Sandoměři, kam se prokurátor po rozvodu přestěhoval. Poklidné městečko je brutální vraždou šokované a řešení zločinu ztěžují temné legendy, na nichž může být zrnko pravdy.

Domofon (2005)
Góry Żmijowe (Zmijí hory, 2006)
Uwikłanie (Zapletení, 2007)
Ziarno prawdy (Zrnko pravdy, 2011)

© Lucie Zakopalová

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2607x

Inzerce
Inzerce