Ježková, Alena: Dobrý svět

Ježková, Alena
Dobrý svět

recenze dětská

Do Dobrého světa nahlíží dětský vnímatel optikou tří sourozenců – školáků Markétky, Máry a školkou povinné tříleté Emy. Spontánně dětská vypravěčská perspektiva je orámována střídáním ročních období a s nimi spojenými tradicemi.

Alena Ježková: Dobrý svět. Albatros, Praha, 2012, 104 s.

Neúměrně zrychlené tempo současného světa mnohdy neposkytuje přívětivý prostor k bezpečnému a plnohodnotnému prožívání dětství. Proto považujeme za důležité nabídnout dětským čtenářům takové knižní tituly, jejichž poklidně plynoucí atmosféra tvoří dostatečně osobitý a podnětný fikční prostor založený na tradičních hodnotách rodinného života. Jeho harmonickou podobu čtenářům přináší mozaika drobných epizod ze života rodiny Pavelkových. Tu v knížce Dobrý svět složila spisovatelka Alena Ježková, jež je v oblasti literární tvorby pro dětské čtenáře oceňována zejména díky výrazným knižním titulům, které originálně zpřístupňují tematiku národních dějin.

Do Dobrého světa nahlíží dětský vnímatel optikou tří sourozenců – školáků Markétky, Máry a školkou povinné tříleté Emy. Spontánně dětská vypravěčská perspektiva je orámována střídáním ročních období a s nimi spojenými tradicemi. Barvy podzimu čtenáře lákají duchem dávných časů starobylé chalupy prababičky Matyldy, v jejímž pozadí se zcela přirozeně a citlivě otevírají zásadní existenciální otázky života a smrti. Ta je zpodobněna v náhlém odchodu prababiččina jediného domácího společníka – psa Punti – a přijímána s naprostou otevřeností, bez sentimentu či triviálního zjednodušení. Setkání se smrtí určuje další směřování dějové linky, volně prostupující tradičními zastaveními zimního času. Kouzlo Vánoc odnese z babiččiny chalupy smutek, neboť štědrovečerní nález zbídačeného psa přinese osamělé Matyldě ten nejkrásnější vánoční dárek. Jaro se na stránkách knihy ozývá energickými zvuky Velikonoc i pestrou paletou barev strejdy Standy, malíře, v jehož citlivé vnímavosti krajiny se postupně formuje Márův vnitřní svět. Léto pak završí jednotlivé pohledy do rodiny Pavelkových maminčiným překvapením v podobě očekávání dalšího přírůstku.

Jednotliví vypravěči traktují fragmenty všedních dnů svým jedinečným nazíráním na sebe sama i své okolí. Deníkové záznamy Markétky, typograficky zvýrazněné dětským písmem, otevírají lyrická zastavení u čistě abstraktních motivů přírody a emocí. Márovo estetické vnímání světa a s ním úměrně sílící identifikační vazba ke strýci představuje čtenáři souznění dítěte s laskavou autoritou, která je zakotvena v pokoře k přírodě a její kráse. V autentické řeči nejmladší Emy a jejího kouzelného antropomorfizovaného světa hraček nalézáme spontánnost a bezbřehou radost z nových prožitků.

Dětský čtenář se v textu přirozeně setkává s širokou škálou životních perspektiv, od humorných situací a estetických postřehů až k základním filozofickým otázkám, jejichž vyznění ústí do smířlivě harmonické podoby. Útulnost vyprávění dotvářejí pestré kombinace sítotisků a linorytů ilustrátorky Darji Čančíkové. Knížka Dobrý svět tak vnímatelům nabízí poklidné zastavení v tradičních hodnotách nejužších rodinných vztahů.

© Hana Lavičková

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 102 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

70%autor článku   55%čtenáři

zhlédnuto 4368x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce