Barceló, Elia: Zlatníkovo tajemství (in Týden)

Barceló, Elia
Zlatníkovo tajemství (in Týden)

recenze beletrie zahraniční

„Zlatník“ rozhodně nepatří k pravověrné vědecké fantastice. Filigránská práce autorky čtenáře nadchne i poté, co prohlédne její trik...

 

Elia Barceló: Zlatníkovo tajemství. Přel. Denisa Škodová, Paseka, Praha – Litomyšl, 2012, 96 s.

Paní profesorka Elia Barceló se narodila před 55 lety v Alicante a nyní učí španělskou literaturu na univerzitě v Innsbrucku. Spisovatelskou dráhu zahájila sci-fi povídkami. Z řady jejích próz vybrala Denisa ŠkodováZlatníka“, který rozhodně nepatří k pravověrné vědecké fantastice, a přeložila jej. Filigránská práce autorky čtenáře nadchne i poté, co prohlédne její trik, jejž tu neslušno prozrazovat. Život provinčního španělského městečka v době Frankovy diktatury konfrontovaný se současností a letmým nahlédnutím do New Yorku nenabízí na první pohled žádné bouřlivé děje, a přesto si vás novela svou tajemnou atmosférou ochočí.

Nikoli náhodou jmenuje Elia Barceló mezi svými literárními vzory Cortázara, Borgese, Casarese nebo Fuentese. Když se jí po anglickém vydání této knížky ptali na inspirační zdroje, začala vyprávět o tom, že má pocit, že v její hlavě se rodí nápady jako bubliny v šampaňském. Je to pěkný příměr, který současně poukazuje na spontaneitu autorčiny fabulace. Zlatník v titulu naznačuje cosi o klenotech a špercích, a není to asociace falešná. Elegantní čtení.

© Petr Bílek
článek vyšel v časopise Týden v rubrice Kniha týdne s Literárními novinami
na iLiteratura.cz se souhlasem autora

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 19 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

41%čtenáři

zhlédnuto 1825x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce