Německá knižní cena 2012

Německá knižní cena 2012

aktualita beletrie zahraniční

Německou knižní cenu za rok 2012 převzala bezprostředně před zahájením letošního Frankfurtského knižního veletrhu Berlíňanka Ursula Krechelová za román Landgericht (vydalo jej nakladatelství Jung und Jung, stejně jako před dvěma lety oceněný román Melindy Nadj Abonji Holubi vzlétají).

Německá knižní cena 2012: Politicky akutní román

 

Německou knižní cenu za rok 2012 převzala bezprostředně před zahájením letošního Frankfurtského knižního veletrhu Berlíňanka Ursula Krechelová za román Landgericht (vydalo jej nakladatelství Jung und Jung, stejně jako před dvěma lety oceněný román Melindy Nadj Abonji Holubi vzlétají). Přeložit název románu do češtiny bude oříšek – míněn je totiž jak zemský soud, tak soud vynesený nad zemí. Autorka při převzetí ceny uvedla, že archivy se otevírají až po čase, ale lidské trauma žádný čas nezná. 

KrechelKrechelová, narozená roku 1947 v Trieru, vydala již 13 básnických sbírek, ale píše také prózu. Leitmotivem její tvorby jsou osudy exulantů, kteří museli opustit Německo za nacistického teroru. Oceněný román Landgericht začíná tam, kde její předchozí, kritikou rovněž oceňovaný román Shangai fern von wo z roku 2009 končí.

Hlavním protagonistou románu Landgericht je soudce Richard Kornitzer, který se dva roky po skončení druhé světové války odhodlá k návratu do Německa. Opírá se o nezlomnou víru v právo a právní stát, avšak svůj boj prohraje. „Jazyk románu osciluje mezi vyprávěním, dokumentárními záznamy, esejí a analýzou. Chvíli poeticky, chvíli lakonicky vykresluje Krechelová precizně obraz raných let spolkové republiky. […] Landgericht je působivý, politicky akutní, svým půvabem obdivuhodně chladný a moderní román,“ zdůvodnila své rozhodnutí porota.

Letošní vyhlášení německy psaného románu roku bylo možno poprvé sledovat na internetu živě. Připojily se necelé 2000 diváků. Cena je spojena s finanční odměnou ve výši 25 000 eur pro vítěze a 2 500 eur pro dalších pět autorů, které sedmičlenná porota „propustila“ do finále. Letos to byli Ernst Augustin s románem Robinsons blaues Haus, Wolfgang Herrndorf s románem Sand, který byl letos na jaře oceněn cenou Lipského knižního veletrhu, Clemens J. Setz s románem Indigo, Stephan Thome s románem Fliehkräfte a Ulf Erdmann Ziegler s románem Nichts Weißes. Tři finálové tituly vydalo přední nakladatelství Suhrkamp. Celkem bylo do letošní soutěže přihlášeno 162 knih.

© Jitka Nešporová

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3183x

katalogy

Inzerce