Americká Národní knižní cena 2012

Americká Národní knižní cena 2012

aktualita beletrie zahraniční

Ocenění v prozaické kategorii nejsledovanějších amerických literárních cen získala Louise Erdrichová, u nás málo známá spisovatelka indiánského původu. Její román Kulatý dům vypráví o brutálním napadení indiánské ženy a o jejím třináctiletém synovi, který se na vlastní pěst rozhodne vypátrat útočníka.

Americká Národní knižní cena 2012

Ocenění v prozaické kategorii nejsledovanějších amerických literárních cen získala Louise Erdrichová, u nás málo známá spisovatelka indiánského původu. Česky sice Erdrichové vyšla v nakladatelství Argo její doposud nejúspěšnější kniha, prvotina Čarování s láskou (Love Medicine, 1984), ovšem již v roce 1994 a bez většího čtenářského ohlasu, a tak další díla této spisovatelky, která bývá občas označována za indiánskou a ženskou obdobu Williama Faulknera (zejména kvůli tomu, že děj jejích raných románů se odehrával na malém prostoru indiánské rezervace a jednotliví hrdinové se prolínali), už ani Argo, ani jiné české nakladatelství nevydalo. Erdrichová (nar. 1954) přitom již publikovala čtrnáct románů, tři sbírky poezie a sedm knih pro děti.

Národní knižní cenu (National Book Award) dostala za román Kulatý dům (The Round House), jehož děj se odehrává v roce 1988, když je v indiánské rezervaci v Severní Dakotě brutálně napadena indiánská žena. Je otřesena a neschopna výpovědi a její traumatický stav se postupně zhoršuje. Protože oficiální vyšetřování nikam nevede, do pátrání po útočníkovi se pouští její třináctiletý syn s kamarády. Dovede je až na posvátná území Odžibvejů a také ke studiu historie celé oblasti a jejího osidlování. Kniha je dílem detektivka a dílem román o dospívání, objevují se v ní tradiční autorčina témata jako rasismus, indiánské tradice v konfrontaci s civilizací dvacátého století a také vztahy uvnitř současné indiánské rodiny.

V dalších kategoriích zvítězili autoři, jejichž díla si v českém překladu patrně nepřečteme. Výjimkou by snad mohla být fantasy Tajemství Goblinů (Goblin Secrets) od Williama Alexandera, která zvítězila v kategorii knih pro děti a mládež. Vypráví o chlapci, který uteče z čarodějnického sirotčince, aby nalezl svého staršího bratra. Na svém dobrodružném putování se přidá ke skupince potulných divadelníků – přičemž všichni jsou z rasy Goblinů. Jde o první román šestatřicetiletého autora, který dosud publikoval jen povídky, převážně horory a fantasy.

Kategorii poezie ovládl osmaosmdesátiletý David Ferry se sbírkou Údiv (Bewilderment: New Poems and Translations). Nepříliš plodný autor publikoval předtím pouze šest sbírek poezie, ale věnoval se také překladům ze starověkých jazyků – přeložil Epos o Gilgamešovi (nyní pracuje na Aeneidě) či Horatiovu a Vergiliovu poezii. Jako nejlepší non-fiction byla vybrána prvotina redaktorky časopisu The New Yorker Katherine Boo, která reportážním stylem líčí osudy obyvatel indické megapole Bombaje (Behind the Beautiful Forevers: Life, Death, and Hope in a Mumbai Undercity). Vítězové všech kategorií obdrželi finanční prémii 10 tisíc dolarů a předpokládá se strmý nárůst prodeje jejich knih.

© Pavel Mandys

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2815x

štítky k článku

Inzerce