Bodrožić, Ivana: Hotel Zagorje

Bodrožić, Ivana
 Hotel Zagorje

recenze beletrie zahraniční

Složité osudy uprchlíků, kteří musejí během krátké chvíle opustit svůj domov a s pár věcmi vyrazit do nejisté budoucnosti, se v literatuře objevují poměrně často. Bezesporu zajímavým příspěvkem do této řady knih je i nový román mladé chorvatské spisovatelky Ivany Bodrožić.

Útěky
Ivana Bodrožićová
: Hotel Zagorje. Přel. Dušan Karpatský, Paseka, Praha a Litomyšl 2012, 195 s.

Složité osudy uprchlíků, kteří musejí během krátké chvíle opustit svůj domov a s pár věcmi vyrazit do nejisté budoucnosti, se v literatuře objevují poměrně často. Dalším a bezesporu zajímavým příspěvkem do této řady knih je i nový román mladé chorvatské spisovatelky Ivany Bodrožić.

Hrdinkou je dospívající dívka, jež spolu s matkou a dospělým bratem opouští Vukovar, který dobývají jednotky východoslavonských Srbů a jednotek v podstatě již jen srbsko-černohorské „Jugoslávské lidové armády“ (JNA). Vukovar následně v listopadu 1991, patrně i v rámci tajného jednání Tudjman – Milošević, padl a během několika desítek hodin bylo povražděno a těžce raněno několik stovek chorvatských obránců a obyvatel, kteří město nechtěli nebo nestihli opustit. Otec hlavní hrdinky ale patřil ke stovkám zmizelých, o jejichž osudech zprávy chyběly – mohli být zabiti nebo odvlečeni do zajateckých táborů v Srbsku. Nejasný otcův osud tvoří jen jednu traumatickou rovinu vyprávění. Další je nucené vyhnanství, kdy se rodina stěhuje po uprchlických táborech, až zakotví v oblasti Záhoří (Zagorje) severně od Záhřebu, a to na delší dobu, než dostanou přidělený státní byt, což nakonec trvá mnoho let. Traumatizující je tedy pobyt v cizím prostředí, vyrovnávání se s nepochopením a posměšky okolí. Dívčin vztah se starším bratrem je také velmi nevyrovnaný, neboť sourozenci nejsou schopni se spolu upřímně bavit o problémech ani svých, ani ve vztazích s matkou a prarodiči. K tomu přistupuje klasické experimentování s alkoholem, zanedbávání školní docházky, první větší lásky, lhaní matce i třídní učitelce – prostě běžné problémy dospívajících. Jenže na hrdinku románu je toho trochu více, než je obvyklé. Uplyne několik let a rodina se konečně dozví, jak to s otcem po dobytí Vukovaru dopadlo, a rodina také nakonec získává vlastní byt. Závěr je tedy poměrně pozitivní a optimistický v očekávání věcí příštích.

Ivana Bodrožić patří k talentovaným mladým nadějím chorvatské literatury. Je držitelkou řady ocenění i za své básnické počátky. Kniha je napsána zručně a přesvědčivě, čemuž zajisté napomohly autorčiny osobní zážitky a zkušenosti z občanské války v Chorvatsku. Překlad Dušana Karpatského je na úrovni, pouze někdy se trochu projevuje značný věkový rozdíl mezi autorkou a překladatelem a Karpatského snaha o současný kolokviální jazyk mladých nevyznívá vždy přesvědčivě. Opravdu se mladí na diskotéce baví stylem: „No jo, DJ je kluk mé sestry, musí pouštět takový sračky… Ó, a já jsem myslel, že je to kamarádka“ (s. 114) apod.? Problematické se mi jeví zvláštní míchání spisovného a nespisovného jazyka v jedné větě.

Jediným problémem, který je s knihou spojen, je otázka cílové skupiny českých čtenářů. Od bojů ve Vukovaru uplynulo už více než dvacet let, takže se už nejedná o aktuální téma ani v Chorvatsku, a o traumatech dospívajících dívek je na pultech našich knihkupectví knížek dost. Trochu se tedy bojím, že vcelku dobrá a kvalitně napsaná kniha zapadne bez většího zájmu českých čtenářů.

© Jaroslav Otčenášek

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 96 čtenářů.

Diskuse

Vložil: redaktor, 02.01.2013 15:43
Bodrožić, Ivana: Hotel Zagorje
V uvedené knize je její jméno uvedeno v podobě, kterou používám i já v recenzi. Jinak se skutečně v současnosti jmenuje Ivana Simić Bodrožić.
Vložil: pp, 09.12.2012 20:40
Bodrožić, Ivana: Hotel Zagorje
já myslel, že ivana bodrožić se teď jmenuje Ivana Simić Bodrožić, stejně jako si její manžel Roman Simić Bodrožić vzal příjmení její
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

50%čtenáři

zhlédnuto 3405x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce