Åsbrink, Elisabeth

Åsbrink, Elisabeth

portrét historie

Elisabeth Åsbrink se narodila roku 1965 v Göteborgu. Působí jako redaktorka Švédské televize, kde se zabývá zpravodajstvím, kulturní publicistikou a investigativní žurnalistikou.

Elisabeth Åsbrink se narodila roku 1965 v Göteborgu. Působí jako redaktorka Švédské televize, kde se zabývá zpravodajstvím, kulturní publicistikou a investigativní žurnalistikou.

Jako spisovatelka debutovala knihou Smärtpunkten – Lars Norén, pjäsen Sju tre och morden i Malexander (Bolavé místo – Lars Norén, hra Sedm tři a vraždy v Malexanderu, 2009), která se věnuje kontroverznímu počinu dramatika Larse Noréna. Ten ve své divadelní hře 7:3 (1999) nechal na jevišti promlouvat tři zločince odsouzené za těžké delikty, přičemž aktéři nijak neskrývali své rasistické postoje – už proto vyvolala hra značné pobouření. Opravdový šok však přišel, když při jedné příležitosti, kdy byla tato hra uváděna mimo věznici, využil jeden z účinkujících vězňů příležitosti k útěku. Zapojil se do bankovní loupeže a při následné honičce byli zastřeleni dva policisté. Elisabeth Åsbrink ve své oceňované knize zevrubně líčí pozadí diskutovaného projektu a zabývá se i tím, jak události prožíval sám jejich iniciátor Norén.

V roce 2010 vydala autorka ve spolupráci s fotografem Björnem Abelinem knihu Bläck (Inkoust), ve které se zaměřila na téma tetování. Ukazuje zde, jak různorodé mohou být důvody, proč se lidé nechávají tetovat, a jaké pocity a příběhy si se svým tetováním spojují.

Dosud největší pozornost a také Augustovu cenu za rok 2011 získala kniha Och i Wienerwald står träden kvar (A ve Vídeňském lese stále stojí stromy, viz samostatná recenze).

Tématu druhé světové války a holokaustu se Elisabeth Åsbrink věnuje také ve své první divadelní hře Räls (Koleje, 2012), která byla loni uvedena v divadle Folkteatern v Göteborgu.

http://www.elisabethasbrink.se/

© Marie Voslářová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2909x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce