Muñoz Molina, Antonio

Muñoz Molina, Antonio

aktualita beletrie zahraniční

Významný španělský spisovatel Antonio Muñoz Molina se počátkem června stal držitelem nejprestižnějšího ocenění, které je ve Španělsku udělováno: Ceny prince asturského, Premio Príncipe de Asturias. Antonio Muñoz Molina ji obdržel za celoživotní literární dílo.

Významný španělský spisovatel Antonio Muñoz Molina se počátkem června stal držitelem nejprestižnějšího ocenění, které je ve Španělsku udělováno: Ceny prince asturského, Premio Príncipe de Asturias. Cena je udělována v několika kategoriích, například za vědu a výzkum, literaturu, sport či umění, jakož i za společenské vědy nebo mezinárodní spolupráci. Antonio Muñoz Molina obdržel cenu za celoživotní literární dílo a angažovaný přístup v boji proti korupci, totalitarismům a politickému fanatismu. Od roku 2000, kdy byla cena za literaturu udělena guatemalskému spisovateli Augustovi Monterrosovi, je to poprvé, co byla opět přiřknuta španělsky píšícímu autorovi. V mezidobí od roku 2000 jsou jejími držiteli například Philip Roth, Leonard Cohen, Paul Auster, brazilská spisovatelka Nélida Piñonová, Susan Sontagová nebo Doris Lessingová.

Cenu uděluje následník trůnu a asturský princ na návrh významných osobností a institucí, španělských ambasád v zahraničí a naopak zahraničních velvyslanectví ve Španělsku. Předává ji osobně v Oviedu, asturském hlavním městě, za účasti nejvýznamnějších španělských osobností z oblasti vědy a kultury. Děkovné proslovy těch, kdo cenu přebírají, se obvykle stávají dlouho očekávanými brilantními eseji na nejrůznější témata. Cena sestává z diplomu, sošky Joana Miróa, 50 000 eur a insignie s erbem Nadace prince asturského.

Porota nazvala Muñoze Molinu „angažovaným intelektuálem“ a ocenila zejména „celoživotní literární dráhu a skvělý způsob, jakým převyprávěl významné historické události Španělska, klíčové události dnešního světa i osobní prožitky“. Za mistrovské dílo označila jeho román Sefarad o nejrůznějších existujících formách exilu, vyprávěný na pozadí života obětí holocaustu a stalinských represí. Česká čtenářská obec se s autorem mohla seznámit díky překladu jeho románu Za úplňku (přel. Vladimír Medek, Garamond, 2008).

Muňoz Molina Munoz Molina

© Anna Tkáčová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1928x

Inzerce
Inzerce
Inzerce