Fusek, Katja

Fusek, Katja

portrét beletrie zahraniční

Katja Fusek je německy píšící autorka žijící v Basileji. Pochází z Prahy, kterou opustila společně s matkou a mladší sestrou v roce 1978, kdy jí bylo deset let. Ve Švýcarsku vystudovala germanistiku a romanistiku, nyní působí jako spisovatelka a učitelka němčiny pro cizince. Píše převážně prózu a divadelní hry.

Katja Fusek je německy píšící autorka žijící v Basileji. Pochází z Prahy, kterou opustila společně s matkou a mladší sestrou v roce 1978, kdy jí bylo deset let. Ve Švýcarsku vystudovala germanistiku a romanistiku, nyní působí jako spisovatelka a učitelka němčiny pro cizince. Píše převážně prózu a divadelní hry. Debutovala v roce 2002, dosud vydala tři romány – Novemberfäden (Listopadová vlákna), Die stumme Erzählerin (Němá vypravěčka) a jako spoluautorka s Valentinem Herzogem Mare blu. Eine Liebesgeschichte mit Homer (Mare blu. Milostný příběh s Homérem) –, povídkový soubor Der Drachenbaum (Dracena) a další prózy v antologiích a časopisech. Je autorkou několika divadelních her, jež uvedly divadelní scény v Curychu a Basileji.

Česky byly její povídky publikované v časopisech Host a Protimluv (Svět z kamenů a Šedivý antikvář ze souboru Dracena v časopise Host 10/2005 a 3/2007 a povídka Omyl v časopise Protimluv 3/2008).

Nejnověji přispěla do antologie Ich träume von Prag povídkou Rosenthal, ze které iLiteratura.cz přináší ukázku. Tematizuje v ní autobiografický moment ztráty Prahy a přátel při emigraci, jež je pro hrdinku povídky traumatizující, mimo jiné i kvůli tomu, že bezprostředně před opuštěním rodné země odhalila i část rodinného tajemství.

© Jitka Nešporová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1667x

Inzerce