Peltzer, Ulrich

Peltzer, Ulrich

portrét beletrie zahraniční

Podstatně širší čtenářské publikum Peltzer (1956) oslovil svým zatím posledním románem Teil der Lösung (2007, Součást řešení), v němž se vrací do svých oblíbených kulis Berlína.

Berlínský bard Ulrich Peltzer

Narodil se 9. prosince roku 1956 v Krefeldu, městě ležícím na levém břehu Rýna v srdci německé industriální zóny, svou literární tvorbou je však neodmyslitelně spjat s Berlínem. Do tehdejšího Západního Berlína se německý prozaik Ulrich Peltzer přestěhoval už po maturitě v roce 1975 a ve sjednoceném Berlíně žije dodnes. Roku 1982 úspěšně zakončil studia psychologie a filozofie diplomovou prací o formování měšťanstva ve dvorské společnosti, zhruba od poloviny 80. let se věnuje psaní.

Místo činu: Berlín
Peltzerův knižní debut, berlínský román s krimi prvky Die Sünden der Faulheit (Hříchy lenosti, 1987) byl kritikou přijat s nadšením. Autor se však po jeho zveřejnění překvapivě na dlouhá léta odmlčel. Když už to vypadalo, že se po mladém talentu slehla zem, vydal Peltzer v polovině 90. let rozsáhlý velkoměstský příběh Stefan Martinez (1995), navracející se do Berlína 80. let.

Stefan Martinez je román zcela odlišný od Peltzerova debutu a v mnohém předznamenává, kam se autorova tvorba bude v dalších letech ubírat. Peltzer v něm rezignuje na tradiční formu vyprávění, která se v 80. a 90. letech postupně vrací do módy s autory jako Patrick Süskind či Christoph Ransmayr. Mnohem více jej zajímají postřehy a pocity ústřední postavy, třicátníka Stefana Martineze. Vystudovaného matematika provází čtenář po dva listopadové dny ulicemi Západního Berlína, sleduje jej od pozdní snídaně až k večernímu sexu s přítelkyní Evelin či nočnímu popíjení piva z plechovky.

Přestože podstatnou roli v Peltzerově poetice hraje zachycení pocitů a vjemů v určitém okamžiku, Martinezův příběh se ve své druhé polovině noří i do rodinné historie postavy, a roztahuje se tak po celé šíři 20. století. Po boku Stefanových předků prožívá čtenář hrůzy obou světových válek, německý hospodářský zázrak i hrdinovo bouřlivé mládí.

O čtyři roky později navázal Peltzer na román knihou Alle oder keiner (Všichni nebo nikdo, 1999), v níž brzy čtyřicetiletý diplomovaný psycholog Bernhard bezcílně bloumá životem podobně jako jeho o málo mladší předchůdce Stefan Martinez, vypráví přítelkyni o svém dřívějším životě levicového aktivisty a postupně si hledá pevné místo ve společnosti.

Do New Yorku a zase zpátky
Tatáž životní nezakotvenost je ostatně typická pro všechny Peltzerovy postavy včetně Stefana Matenaara, vypravěče a protagonisty knižně vydané povídky Bryant Park (2002). Bryant Park se odehrává během jediného dne v New Yorku, kde Stefan coby stipendista právě žije, retrospektivně se však vrací i k vypravěčovu předchozímu životu v Německu či naivnímu obchodu s drogami v Itálii. Peltzer na povídce pracoval během podzimu 2001, kdy letadla unesená teroristy vletěla do mrakodrapů Světového obchodního centra v New Yorku. Zatímco předchozí významné politické události včetně pádu berlínské zdi autor spíše přehlížel, tentokrát se pokusil do textu vlastní zážitky z 11. září zapracovat, a povídka je tak často zmiňována právě v kontextu literatury o traumatických událostech či terorismu.

Podstatně širší čtenářské publikum Peltzer oslovil románem Teil der Lösung (Součást řešení, 2007), v němž se vrací do svých oblíbených kulis Berlína. Třicátník Christian Eich, novinář na volné noze, žije bohémským životem muže bez závazků a větších životních cílů. Platí to alespoň do chvíle, kdy se zamiluje do mladé studentky Nele, jež však také nevede zrovna spořádaný středostavovský život. Třiadvacetiletá dívka sympatizuje s militantní levicovou skupinou, která se stále radikálněji ohrazuje proti rostoucí moci státního aparátu, globalizaci a kapitalismu. I proto byl román mnohými kritiky čten především jako svědectví doby, jako velký politický román nového věku.

Hledání lepšího života
Po veleúspěchu Teil der Lösung se Peltzer z literární scény opět na dlouhá léta stáhl. Knižně vydal pouze soubor esejů Angefangen wird mittendrin (Začíná se uprostřed, 2011), tištěnou podobu svých přednášek o poetice, které pronesl v zimním semestru 2010/2011 na Goethově univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem. Kromě toho se scenáristicky podílel na filmech německého režiséra Christopha Hochhäuslera Unter dir die Stadt (Město pod tebou, 2011) a Die Lügen der Sieger (Lži vítězů, 2015). Peltzerův následující, kritikou taktéž oslavovaný román Das bessere Leben (Lepší život, 2015) vzešel mj. z autorova zájmu o fungování současného trhu, investičních impérií, hedgeových fondů apod. V tomto světě neustálých finančních toků se pohybuje i trojice hlavních postav – pochybný americký kšeftsman Sylvester Lee Fleming, vyhazovem ohrožený německý sales manager Jochen Brockmann a Angelika Volkhart, zástupkyně nizozemské rejdařské firmy. Román, bohatě využívající techniky proudu vědomí, byl mj. roku 2015 nominován na Německou knižní cenu.

Dílo:
Próza a eseje:
Die Sünden der Faulheit (1987)
Stefan Martinez (1995)
Alle oder keiner (1999)
Bryant Park (2002)
Teil der Lösung (2007)
Angefangen wird mittendrin. Frankfurter Poetikvorlesung (2011)
Das bessere Leben (2015)

Filmové scénáře:
Unter dir die Stadt (Město pod tebou, 2011) – spoluautor: Christoph Hochhäusler
Die Lügen der Sieger (2015) – spoluautor: Christoph Hochhäusler

Videa:
Procházka Berlínem s Ulrichem Peltzerem (v němčině) 
Medailon autora k románu Das bessere Leben (v němčině)

 

© Jakub Ehrenberger
článek aktualizoval Jakub Ehrenberger v říjnu 2015

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2036x

Inzerce