Fišerová, Ilona: Na orlích křídlech

Fišerová, Ilona
Na orlích křídlech

recenze dětská

Knížka, která zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros o nejlepší původní českou prózu na téma Dobrodružství dětí v 21. století, nepřekvapuje originalitou. Je ale sympatickým příspěvkem k oživení tradice napínavých i uvěřitelných dětských dobrodružství s detektivní zápletkou v kulisách současnosti.

Uvěřitelná dětská dobrodružství
Ilona Fišerová: Na orlích křídlech. Albatros, Praha, 2014, 112 s.

Hlavním hrdinou, jenž stojí v centru pozornosti autorského vypravěče, je třináctiletý Tomáš, který žije na malém městě a se svými kamarády Filipem a Dušanem ve volném čase v okolí hradní zříceniny trénuje landkiting – jízdu na kolečkových prknech ve vleku tažných draků. Jejich stmelené Bratrstvo orlích křídel dostane trhlinu s příchodem nového spolužáka Marka, suveréna se sklony k ironii a nejen verbální agresivitě. Jejich dosavadní zvyky naruší i objev hnízda vzácných orlů, který učiní v místě jejich leteckých pokusů Tomášova kamarádka Veronika. Jak se ukáže vzápětí, o zříceninu starého hradu a její okolí se zajímají nejen děti, ale i pašeráci exotických zvířat, kteří si v ní udělali překladiště vzácných zásilek. To však děti zjišťují postupně, rozplétání záhad neprobíhá přímočaře a dochází i k omylům, jež přispívají k rozvoji děje a řešení zapeklitých situací (nesprávné podezřívání ochránce zvířat, domněnka, že Veronika je dcerou šéfa bandy).

Na rozdíl od dětských postav jsou postavy dospělých mírně i výrazněji zkarikované. Týká se to především členů pašerácké bandy, kterou tvoří elegantní šéf a jeho dva nepříliš bystří pomocníci. I přes své trestné počínání jsou spíše komičtí než skutečně nebezpeční. Jemně zkarikovanými, i když vcelku sympatickými charaktery autorka vybavila rovněž v ději méně podstatné postavy – mladou fyzikářku nebo dvě všetečné důchodkyně, které se objevují ve dvou scénách na začátku a v úplném závěru knihy. S tímto pojetím postav souzní i trochu překvapivý komiksový ilustrační doprovod Petra Morkese.

Reálněji a zároveň veskrze kladně jsou vylíčeni rodiče dětí i jejich přátelé – zejména rodiče Veroniky, jejíž otec je místní hajný, a Tomášův otec. Ten dostává z dospělých nejvíce prostoru, a to především kvůli neradostné rodinné situaci, kdy Tomáše po smrti jeho matky vychovává sám a zároveň se stará o ovčí farmu.

Po dějově i jazykově spíše neobratném začátku rozehrává Ilona Fišerová dynamické vyprávění, které si udržuje napětí i humor. V závěru není ochuzeno ani o momenty velmi dramatické (především Tomášův vážný úraz) i až nadbytečně pozitivní (náznak sblížení Tomášova otce a sympatické zdravotní sestry). Příběh naplňuje všechny požadavky na čtivé vyprávění typu „prázdninové dobrodružství“, a to i když se odehrává ještě před prázdninami, a hrdinové jsou proto zaneprázdněni také školními povinnostmi. Schématu prázdninového dobrodružství v běžných reáliích odpovídá jak volba hrdinů, tak detektivní zápletky, v níž jsou sice v sázce životy, ale životy vzácných zvířat, a ne lidí.

Zasazení příběhu do současnosti (zcela konkrétně do roku 2013) přináší některé aktuální motivy jako zmíněný landkiting nebo samozřejmé používání techniky. V jádru si ale příběh zachovává nadčasovost, staví na dětském přátelství i vcelku bezproblémových vztazích dětí a dospělých, na dětské snaze ochraňovat vše živé a dát průchod spravedlnosti. V souladu s pozitivním závěrem je i Markova proměna, nečekaně pohotové jednání a uznání vlastní viny.

Pokud bychom v příběhu chtěli hledat symbolickou rovinu, mohli bychom ji vidět nejen v triviálním motivu zlatého přívěšku ve tvaru hada coby talismanu šéfa pašeráků, ale také v touze po vzlétnutí, odpoutání se od země a všednosti, vyjádřené nepřímo i zcela konkrétně motivem orlích křídel. Pomyslná křídla alespoň částečně dostává také Tomášův otec, když konečně realizuje dlouho plánovaný výlet „prvním vlakem kamkoliv“. Tímto uvažováním bychom ale příběh posouvali do roviny spíše nezamýšlené (vezmeme-li v úvahu žánr). I bez tohoto významového rozměru jde o knížku, která má šanci mladší dětské čtenáře, jimž je určena, zaujmout.

© Jitka Zítková

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 317 čtenářů.

Diskuse

Vložil: nikol, 17.11.2021 18:09
Fišerová, Ilona: Na orlích křídlech
porno
Vložil: , 18.12.2017 17:30
Fišerová, Ilona: Na orlích křídlech
gugu
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

60%autor článku   60%čtenáři

zhlédnuto 7003x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce