Cena EU za literaturu

Cena EU za literaturu

aktualita beletrie česká

Dnes budou na knižním veletrhu ve Frankfurtu vyhlášeni laureáti Ceny EU za literaturu 2014 (European Union Prize for Literature). Českým laureátem se stal Jan Němec s románem Dějiny světla.

 

Laureáti Ceny EU za literaturu vyhlášeni

Frankfurt nad Mohanem, 8. 10. 2014. Dnes v 10 hodin byli na knižním veletrhu ve Frankfurtu vyhlášeni laureáti Ceny EU za literaturu 2014 (European Union Prize for Literature). Českým laureátem se stal Jan Němec s románem Dějiny světla. Slavnostní předání cen proběhne 18. listopadu 2014 v Bruselu.

Cena EU za literaturu se uděluje od roku 2009. Od obvyklých literárních cen se liší tím, že nezná systém nominací ani finalistů a že ji každý rok získává jedenáct respektive dvanáct laureátů z různých evropských zemí. V tříletém cyklu se tak vystřídá 28 členských zemí EU, tři země Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island a Lichtenštejnsko), kandidáti členství EU Turecko, Černá Hora, Makedonie a Srbsko i potenciální kandidát Bosna-Hercegovina. Každá země prostřednictvím vlastní poroty určí nadějného autora, který by si podle jejího názoru zasloužil mezinárodní pozornost. Každý laureát získává 5000 eur a záruku finanční i propagační podpory zahraničních vydání. Česká republika je v tříletém cyklu na řadě vždy ve třetím roce – letos jmenovala svého nositele ceny podruhé. Prvním českým laureátem byl v roce 2011 Tomáš Zmeškal (zastupovaný literární agenturou Pluh) s románem Milostný dopis klínovým písmem. Kniha dosud vyšla v polštině, chorvatštině, nizozemštině a maďarštině, připravuje se americké, bulharské, srbské a makedonské vydání (přičemž polská, chorvatská, nizozemská a americká verze byla dojednána ještě před udělením ceny).

Cenu EU za literaturu u nás koordinuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Českou porotu tentokrát tvořili: Josef Jařab (předseda), Jiří Dědeček, Petr Bílek, Jan Šulc a Jiří Seidl. Hostujícím členem poroty byl Tomáš Zmeškal.

Podle údajů z webových stránek ceny k nám knihy ostatních laureátů uvádí především nakladatelství Dauphin (Peter Terrin – Belgie, Myrto Azina Chronides – Kypr, Tiit Aleksejev – Estonsko, Riku Korhonen – Finsko, Emmanuelle Pagano – Francie, Iris Hanika – Německo, Inga Žolude – Lotyšsko, Iren Nigg – Lichtenštejnsko, Rodaan Al Galidi – Nizozemsko, Carl Frode Tiller – Norsko, Gunstein Bakke – Norsko, Jelena Lengold – Srbsko, Çiler Ilhan – Turecko), v menší míře Host (Paulus Hochgatterer – Rakousko, Pavol Rankov – Slovensko), Argo (Katri Lipson – Finsko), Odeon (Goce Smilevski – Makedonie, Adam Foulds – Velká Británie) a Gorgona (Nataša Kramberger – Slovinsko). Bez bližšího určení nakladatele se chystá české vydání dalších dvou autorů: Ofeigur Sigurdsson – Island, Andrej Nikolaidis – Černá Hora.

Vedle toho se v souvislosti s touto cenou od roku 2012 pořádá v literárním salonku Památníku písemnictví v Praze cyklus Večery evropské literatury.

 

© Magda de Bruin Hüblová
Foto © Anna Nádvorníková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2337x

Inzerce