Szöcs, Krista

Szöcs, Krista

portrét beletrie zahraniční

Krista Szöcs se narodila r. 1990 v sedmihradském městě Sibiň. V současné době dokončuje magisterské studium na tamější Fakultě filologie a umění Luciana Blagy (Facultatea de Litere şi Arte „Lucian Blaga“) a působí rovněž jako tajemník redakce sibiňského literárního čtvrtletníku Zona Nouă, zaměřeného na poezii a prózu mladých rumunských i zahraničních autorů.

Krista Szöcs se narodila r. 1990 v sedmihradském městě Sibiň. V současné době dokončuje magisterské studium na tamější Fakultě filologie a umění Luciana Blagy (Facultatea de Litere şi Arte „Lucian Blaga“) a působí rovněž jako tajemník redakce sibiňského literárního čtvrtletníku Zona Nouă, zaměřeného na poezii a prózu mladých rumunských i zahraničních autorů. Její básnický debut Cu genunchii la gură (S koleny pod bradou, nakl. Charmides, Bistriţa 2013) přijala rumunská kritická obec velmi příznivě, o čemž svědčí jak dvě udělená ocenění – Cena Iustina Panţi a Cena Básnické soutěže George Coşbuca –, tak dvě nominalizace – na Státní cenu Mihaie Eminesca a na titul „Básník roku 2013“.

Kritik Gellu Dorian v recenzi uveřejněné v jaském časopise Convorbiri literare charakterizoval její poezii jako umné převádění osobních prožitků a životních zkušeností do básnického textu, jehož dominantní notou je „optimistická skepse“. V květnu 2014 se Krista Szöcs zúčastnila pražského knižního veletrhu Svět knihy, kde předčítala básně ze své sbírky.

© Libuše Valentová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1322x

Inzerce
Inzerce