Buwalda, Peter

Buwalda, Peter

portrét beletrie zahraniční

Peter Buwalda je nizozemský spisovatel a novinář. Jeho zralý debut Bonita Avenue z roku 2010 se stal v Nizozemsku bestsellerem a získal několik debutantských cen. Zaznamenal ohlas v Německu, překládá se do dalších jazyků.

Peter Buwalda (1971) se narodil v Bruselu (jeho biologický otec byl belgický lékař), ale vyrostl v městečku Blerick v jižní nizozemské provincii Limburg. V šesti letech přejal příjmení otčíma, fríského kaliče oceli. Po studiu nederlandistiky v Utrechtu a žurnalistiky v Rotterdamu se živil jako novinář a nakladatelský redaktor. Publikoval eseje a povídky v literárních časopisech (De Gids, Hollands Maandblad, Bunker Hill) a v týdeníku Vrij Nederland. V roce 2010 debutoval románem Bonita Avenue a získal za něj nominace na řadu literárních cen (stalo se poprvé, aby kniha byla nominována současně jak na významné knihkupecké a čtenářské ceny, tak i na cenu pro napínavou knihu Gouden Strop – Zlatá oprátka). Tři nominace na debutantské ceny román skutečně proměnil. Příběh o tíživém otcovství rektora regionální univerzity, bývalého judisty, s mnoha narážkami na nizozemskou realitu (v knize hraje např. důležitou roli výbuch skladu zábavní pyrotechniky v městečku Enschede v květnu 2000) vyvolal široký ohlas i komerční úspěch – kromě Nizozemska (přes 250 000 prodaných výtisků) také v Německu – a autor se na čas stal mediálně známou osobností. Český překlad je šesté zahraniční vydání. O čtyři roky později vyšla pod titulem Suzy vindt van niet (Suzy si myslí, že ne) roční žeň sloupků, které autor každý týden psal pro deník De Volkskrant. Na základě románu Bonita Avenue vznikla nizozemská rozhlasová hra na pokračování.

Literární ceny (za román Bonita Avenue):
2011 Academica Debutantenprijs
2011 Selexyz Debuutprijs
2011 Tzum Prijs (za nejlepší literární větu roku)
2012 Anton Wachterprijs (za nejlepší debut roku)

Česky:
Peter Buwalda: Bonita Avenue. Z nizozemského orig. Bonita Avenue přel. Jana Pellarová, doslov Veronika ter Harmsel Havlíková, Euromedia Group – Odeon, Praha, 2014, 488 s.

Bibliografie:
2010 Bonita Avenue (román, č. 2014)
2014 Suzy vindt van niet (souborné vydání sloupků)


Internetové odkazy:
Wikipedia (niz., něm., ang.)
Rozhovor Jeroena Vullingse s autorem (Vrij Nederland, 21. října 2011, v niz.)

 

© Magda de Bruin Hüblová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1748x

Inzerce