Lemaitre, Pierre

Lemaitre, Pierre

portrét beletrie zahraniční

Lemaitre se jako spisovatel prosadil až po padesátce, zato poměrně snadno. Kritika, a záhy i poroty různých cen, si ho všimly už po vydání prvního svazku budoucí detektivní trilogie s komisařem Verhœvenem. Po šesti knihách žánrově zařaditelných na pomezí detektivky a thrilleru Lemaitre publikoval román Na shledanou tam nahoře, za který získal prestižní Prix Goncourt. V českém překladu mu vedle tohoto románu pohotově vychází také zmíněná trilogie.

 

Pierre Lemaitre

Pierre Lemaitre (nar. 1951) je vzděláním psycholog a původním povoláním kouč a učitel v kurzech pro dospělé – podílel se zejména na vzdělávání knihovníků v oboru literatury. V padesáti letech se z něho raketovým tempem stal známý spisovatel a scénárista.

Začal sice psát už jako mladý, ale po prvních odmítavých reakcích své aspirace vzdal. Pomohla mu prý až jeho druhá žena, když si jeden z dávných rukopisů přečetla a svého muže přiměla, aby znovu zkusil štěstí. Lemaitre v rozhovorech vypráví, že se dočkal dalších asi dvaceti odmítnutí, než se našel nakladatel, který text přijal. Od té doby už přicházel jeden úspěch za druhým.

Lemaitre se nejprve prosadil jako autor detektivní trilogie s komisařem Verhœvenem, kde jednotlivé svazky splňují i žánrové vymezení thrilleru: Travail soigné (Pečlivá práce, Éditions du Masque, 2006, reedice Le Livre de poche Thrillers, 2010), Alex (Albin Michel, 2011, reedice Le Livre de poche Thrillers, 2012), Sacrifices (Oběti, Albin Michel, 2012, reedice Le Livre de poche Thrillers, 2014). Tuto řadu doplňuje ještě čtvrtý titul, Les Grands Moyens (Velké prostředky, SmartNovel, 2011). Mezi jednotlivými svazky trilogie Lemaitre publikoval ještě žánrově podobné knihy. Robe de marié (Svatebčanovy šaty, Calmann-Lévy, 2009, reedice Le Livre de Poche Thrillers, 2010) je román o postižené hrdince Sophie, jež se stane sériovou vražedkyní, ale své zločiny si vůbec nepamatuje. Cadres noirs (Černí kádři, Calmann-Lévy, 2010, reedice Le Livre de poche Thrillers, 2011) vypráví o nezaměstnaném bývalém dobře postaveném manažerovi, který se nechá najmout jako rukojmí. Výčet těchto knih zatím uzavírá román Rosy & John (Le Livre de Poche Thrillers, 2013).

Hned svou prvotinou si Pierre Lemaitre vysloužil pozornost kritiků a za všechny vydané knihy získal různá ocenění (Prix du Polar européen du Point, Prix Polar des lecteurs du Livre de poche, Prix du Meilleur polar francophone). Jeho knihy byly přeloženy do 25 jazyků a vydobyly si úspěch i v zahraničí, dokonce ve Spojených státech nebo Velké Británii: titul Alex získal roku 2013 významnou cenu CWA International Dagger udělovanou Crime Writers’ Association nejlepší překladové detektivce roku. V daném roce se o ni Lemaitre podělil s další francouzskou autorkou detektivek, Fred Vargas, jež toto ocenění získala už počtvrté. O rok později postoupil Pierre Lemaitre až do posledního kola nominací: na shortlist se dostala jeho kniha Irène, totiž anglická verze Lemaitrovy prvotiny, Travail soigné. Spolu s ním zde figurovali ještě další dva Francouzi, které známe z českých překladů: opět Fred Vargas a poprvé také Olivier Truc.

Když v r. 2013 Lemaitre vydal román Au revoir là-haut, kterým vykročil za hranice žánru detektivky a thrileru, dočkal se prestižního ocenění Prix Goncourt plus dalších sedmi francouzských a jedné literární italské ceny.

Pierre Lemaitre dokáže velmi obratně splnit očekávání dvou poměrně rozdílných skupin čtenářů: píše sice pro nejširší publikum, ale na rozdíl od obdobných děl mnoha jiných spisovatelů jeho knihy nejsou jednoduché, lacině podbízivé, ani mizerně napsané, naopak, neurazí ani náročnější čtenáře. Důvodem je především to, že romány mají pevnou a opodstatněnou strukturu, věrohodné postavy, víc než silnou dávku napětí a svébytné poselství, které trochu překvapí, trochu provokuje a obstojně vede k zamyšlení.

Goncourtovský titul vydalo česky v překladu Tomáše Havla nakladatelství Euromedia-Odeon pod názvem Na shledanou tam nahoře. Thrillerovou trilogii plánuje představit nakladatelství Kniha Zlín celou: po románu Alex (v překladu Heleny Beguivinové román vyšel na podzim 2014) se tak můžeme těšit na další pokračování kauz mrňavého, ale schopného detektiva Verhœvena.

 

© Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2208x

Inzerce