Krynicki, Ryszard

Krynicki, Ryszard

aktualita beletrie zahraniční

Letošní Mezinárodní cenu Zbigniewa Herberta získal Ryszard Krynicki (nar. 1946), nakladatel, překladatel (přeložil mj. Paula Celana či Nelly Sachsovou) a především jeden z nejuznávanějších polských básníků současnosti. Počátky jeho tvorby bývají spojovány s tzv. Generací 68, významným opozičním básnickým uskupením.

Herbertova cena pro Ryszarda Krynického

Letošní Mezinárodní cenu Zbigniewa Herberta získal Ryszard Krynicki (nar. 1946), nakladatel, překladatel (přeložil mj. Paula Celana či Nelly Sachsovou) a především jeden z nejuznávanějších polských básníků současnosti. Počátky jeho tvorby bývají spojovány s tzv. Generací 68, významným opozičním básnickým uskupením. Do češtiny byly přeloženy výbory z jeho tvorby Kámen, jinovatka (Burian a Tichák, 2006; překlad Václav Burian) a Magnetický bod (Protimluv 2010; překlad Lenka Daňhelová).

Cena pojmenovaná po polském básníku a esejistovi Zbigniewu Herbertovi, v jejíž porotě ovšem zasedá porota sestavená z odborníků z celého světa, byla letos udělena potřetí. Ryszard Krynicki je první Polák, jemuž se ocenění dostalo. V prvním ročníku zvítězil Američan William Stanley Merwin (nar. 1927), loni Američan srbského původu Charles Simic (nar. 1938).

Cena je spojena se stipendiem ve výši 50 tisíc dolarů.

© Michael Alexa

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2289x

Inzerce