Russell, Karen

Russell, Karen

portrét beletrie zahraniční

Americká autorka Karen Russellová toho na svá Kristova léta už mnoho stihla. Vydala dvě povídkové sbírky a dva romány, z nichž Swamplandie nedávno vyšla v českém překladu a v roce 2012 se dočkala nominace na prestižní Pulitzerovu cenu. Russellová čtenářům předkládá nápaditě vystavěné fikční světy, které se nápadně podobají tomu našemu, ale fungují trochu jinak.

Dcera Márqueze, Connorové a floridských bažin

Americká autorka Karen Russellová (1981) toho na svá Kristova léta už mnoho stihla. Vydala dvě povídkové sbírky a dva romány, z nichž Swamplandie nedávno vyšla v českém překladu a v roce 2012 se dočkala nominace na prestižní Pulitzerovu cenu, přičemž ocenění nakonec nebylo uděleno ani jednomu ze tří nominovaných. New York Times román zařadily mezi deset nejlepších knih roku 2011 a ještě v roce 2009 Russellovou Národní knižní nadace začlenila do svého výběru „Pěti autorů pod pětatřicet let“.

Russellová vystudovala španělštinu a tvůrčí psaní, které v současnosti na různých amerických univerzitách také vyučuje. Její kariéru odstartovalo uveřejnění povídky „Haunting Olivia“ (lze přeložit jako „Pronásledování Olivie“, ale i „Strašící Olivie“) v magazínu New Yorker v roce 2005. Povídka je o dvou chlapcích, kteří za pomoci kouzelných potápěčských brýlí, skrze něž jsou například vidět duchové mrtvých ryb, pátrají po své zesnulé sestřičce Olivii.

Tvorbu Karen Russellové výrazně ovlivnilo její miamské rodiště a Florida obecně, kde se také odehrává většina jejích textů. Tamní klima, tropická příroda, pestrost obyvatel a kulturních vlivů i skutečnost, že jazykem Miami je spíš španělština než angličtina, autorku vždy fascinovaly. Podobně je pro ni inspirativní i literární tradice jihu USA s jejími groteskně temnými příběhy; mezi svými vzory na prvním místě jmenuje královnu jižanské gotiky Flannery O’Connor. Díla Karen Russellové mají také zřetelný magicko-realistický rozměr a sama autorka přiznává, že bez četby Gabriela Garcíi Márqueze, Jorge Luise Borgese nebo Juana Rulfa by nepsala tak jako dnes.

V roce 2006 vydala Russelová svoji první sbírku povídek s názvem St. Lucy's Home for Girls Raised by Wolves (Domov sv. Lucie pro dívky vychované vlky). Deset povídek s fantastickými prvky vyprávějí dětští hrdinové z nějakým způsobem nefunkčních rodin. V titulní povídce jsou lidské dcery vlkodlaků podrobovány převýchově u jeptišek, aby se mohly začlenit do společnosti. Výbor zahrnuje také povídku „Haunting Olivia“ nebo „Ava Wrestles the Alligator“ (Ava zápasí s aligátorem) z prostředí floridského zábavního parku s aligátory, která posloužila jako základ pro Swamplandii.

Ve sbírce Vampires in the Lemon Grove: Stories (Upíři v Lemon Grove: Povídky, 2013) Russellová velmi zajímavě propojuje své magickorealistické či fantastické vidění a sociální témata. Dívky, které dřou v továrně na hedvábí, se postupně přemění v lidské bource morušové; fyzioterapeutka zjistí, že veteránovi války z Iráku dokáže pomoct skrze manipulaci s jeho tetováním, a skupinu chlapců vyděsí polní strašák, který se nápadně podobá spolužákovi, jehož šikanovali.

Sleep Donation: A Novella z loňského roku je se svými 110 stranami skutečně spíše novela než román. Dává tušit, že od Russellové můžeme i nadále očekávat nápaditě vystavěné fikční světy, které se nápadně podobají tomu našemu, ale fungují trochu jinak. Základní myšlenku (epidemii nespavosti) si autorka vypůjčila ze Sta roků samoty Gabriela Garcíi Márqueze. Novela se odehrává ve Spojených státech budoucnosti a obsahuje prvky sci-fi i psychologického románu. Zároveň jde o satiru na činnost některých neziskových organizací a současný životní styl: co když „spánek z planety vyhnal náš 24hodinový zpravodajský cyklus, naše znečištěné nebe, obilí a vodní cesty a smělé bulvy našich zářících zařízení?“ ptá se potměšile Russellová.

Dílo:
St. Lucy's Home for Girls Raised by Wolves (2006)
Swamplandia! (2011, č. Swamplandie, Dokořán, 2014, překlad Lýdie Kárníková)
Vampires in the Lemon Grove: Stories (2013)
Sleep Donation: A Novella (2014)

 

© Johana Labanczová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1933x

Inzerce
Inzerce