Krasznahorkai, László (Man Booker International Prize 2015)

Krasznahorkai, László (Man Booker International Prize 2015)

aktualita beletrie zahraniční

Cenu Man Booker International Prize získal v úterý 19. května za své dosavadní dílo jako celek maďarský spisovatel László Krasznahorkai.

Cenu Man Booker International Prize získal László Krasznahorkai

Cenu Man Booker International Prize získal v úterý 19. května maďarský spisovatel László Krasznahorkai. Cena byla udělena ve Victoria and Albert Museum v Londýně a je spojena s finanční částkou 60 000 liber. Uděluje se každé dva roky autorům krásné literatury, kteří se úspěšně prosadili na mezinárodní scéně (a jejich dílo je dostupné v angličtině). Krasznahorkai (1954) byl oceněn za své dosavadní dílo jako celek. Nejznámější je jeho román Satanské tango (1985).

Krasznahorkaiho dílo nadchlo v roce 2007 oceňovaného irského spisovatele Colma Tóibína natolik, že založil malé nakladatelství, ve kterém vydal prózy maďarského autora v anglickém překladu. Poslední z nich byl v roce 2013 překlad románu Seiobo There Below (maďarsky Seiobo járt odalent, 2008) od Ottilie Mulzet. Seiobo je japonská bohyně, jejíž postava spojuje 17 relativně samostatných kapitol, jejichž protagonisty jsou skuteční i fiktivní umělci. Kompozice je uspořádána podle Fibonacciho principu: každá kapitola je stejně dlouhá jako dvě předcházející a jsou číslovány od 1 do 2584.

© Jan M. Heller

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.