Jacob, Jörg

Jacob, Jörg

portrét beletrie zahraniční

Jörg Jacob (nar. 1964) je německý prozaik. Narodil se roku 1964 v saském Glauchau, posledních sedmnáct let žije v Lipsku – a aktivně se zabývá literaturou. Za svůj debutový román Das Vineta-Riff, do něhož prostoupila místa Jacobova dětství v NDR, získal Gellertovu cenu (2006). Vedle autorské tvorby se věnuje pedagogickým projektům pro děti a mládež.

Jörg Jacob (nar. 1964) je německý prozaik. Narodil se roku 1964 v saském Glauchau, posledních sedmnáct let žije v Lipsku – a aktivně se zabývá literaturou. Vyučil se čalouníkem, vystřídal několik zaměstnání, než se jako čtyřiatřicetiletý zapsal ke studiu na Lipském literárním institutu, kde absolvoval v roce 2003. Za svůj debutový román Das Vineta-Riff, do něhož prostoupila místa Jacobova dětství v NDR, získal Gellertovu cenu (2006). Vedle autorské tvorby se věnuje pedagogickým projektům pro děti a mládež (dílny tvůrčího psaní, filmu a fotografie).

Za svůj literární vzor považuje Petera Altenberga (1855–1919) a stejně jako tento klasik vídeňské moderny preferuje ve své tvorbě drobné prozaické formy. Ostatně i výše zmíněný titul je vlastně „román ve 20 povídkách“. Jörg Jacob hojně publikuje v antologiích a časopisech, „knižní žeň“ mu přinesl rok 2014: vydal ilustrovanou knihu pro děti Das Geheimnis der 49, v lipském nezávislém nakladatelství Connewitzer Verlagsbuchhandlung mu vyšly tři ilustrované svazky krátkých próz sdružené pod názvem Geschichten ohne festen Wohnsitz a v edici Wörtersee svazek prozaických črt Klick! 99 Miniaturen, které představil také českým čtenářům jako stipendista Pražského literárního domu. Titul Cvak!, jímž je soubor miniatur nadepsán, prozrazuje autorovu techniku i intenci – v drobných prózách poeticky zachycuje jakoby pohledem fotografa momenty všedního dne plné překvapení a melancholie.

 

© Jitka Nešporová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1903x

Inzerce
Inzerce