Badáwí, Ra’íf (Pinterova cena anglického PEN klubu za rok 2015)

Badáwí, Ra’íf (Pinterova cena anglického PEN klubu za rok 2015)

aktualita beletrie zahraniční

Saúdskoarabský bloger a aktivista Ra’íf Badáwí získal Pinterovu cenu anglického PEN klubu za rok 2015 a zároveň byl jmenován Mezinárodním statečným novinářem roku 2015. Za publicistickou činnost mu aktuálně hrozí trest smrti.

Saúdskoarabský bloger „statečným novinářem“ roku 2015

Saúdskoarabský bloger a aktivista Ra’íf Badáwí získal Pinterovu cenu anglického PEN klubu za rok 2015 a zároveň byl jmenován Mezinárodním statečným novinářem roku 2015. Tento titul mu udělil letošní držitel Pinterovy ceny, britský novinář, básník a literární kritik James Fenton, který ho vybral z užšího seznamu kandidátů, aby se s ním o Pinterovu cenu podělil. Letoší laureáti jsou tedy dva. „Nejvíce mě dojímá kontrast mezi jednoduchostí Badávího liberálních cílů – jejich skromností, dalo by se říct – a krutostí trestů, ke kterým ho odsoudili,“ komentoval svou volbu Fenton.

Pinterova cena existuje od roku 2009. Byla založena na památku dramatika a nositele Nobelovy ceny Harolda Pintera. Je udělována každoročně.

Ra’íf Badáwí (1984) se ve své vlasti od roku 2008 veřejně vyslovuje k politicky kontroverzním otázkám, např. ženských práv nebo oddělení státní moci a náboženství, a to nejen na své internetové stránce Free Saudi Liberals, ale také v komentářích v denním tisku. Krátce pobýval v exilu v Malajsii, v roce 2012, po návratu do Saúdské Arábie, byl zatčen a souzen za odpadlictví od islámu a propagaci liberálního myšlení. Udělený trest se postupně zvyšuje; v roce 2014 byl odsouzen k 10letému vězení, pokutě 1 milionu rijálů a 1000 ranám bičem. První jeho veřejné bičování se odehrálo v Džiddě 9. ledna letošního roku, další byla odložena kvůli mezinárodním protestům (česká pobočka Amnesty International předala saúdskoarabskému velvyslanectví petici s 7500 podpisy) a blogerovu velmi špatnému zdravotnímu stavu. V letošním roce mu aktuálně hrozí trest smrti.

Své texty shrnul do anglicky psané antologie 1000 Lashes: Because I say what I Think (1000 ran bičem, protože říkám, co si myslím).

Badáwí je držitelem několika mezinárodních cen, udělovaných lidskoprávními organizacemi. Mluvilo se o něm také jako o kandidátovi na Nobelovu cenu míru 2015.

© Jan M. Heller

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 1901x

Inzerce
Inzerce