Wilk, Elise

Wilk, Elise

portrét beletrie zahraniční

Elise Wilk se narodila 29. července 1981 v Brašově. Ve čtyřech letech vymýšlí divadelní hry s plyšáky, které „posílala na jeviště“ schovaná za křeslem, a diváky jí jsou děti z paneláku. Přibližně ve stejné době uteče ze školky, kam už nikdy víckrát nepůjde. V roce 2008 se díky své první divadelní hře S-a întâmplat într-o joi (Stalo se to jednou ve čtvrtek) zařadila mezi vítěze soutěže dramAcum5. Od té doby se její texty hrají v divadlech v Rumunsku i v zahraničí a byly přeloženy do řady jazyků.

Elise Wilk

Co bych o sobě napsala já:

Ve čtyřech letech vymýšlí divadelní hry s plyšáky, které „posílá na jeviště“ schovaná za křeslem, a diváky jí jsou děti z paneláku. Přibližně ve stejné době uteče ze školky, kam už nikdy víckrát nepůjde. V osmi letech si sedne ke stolu a píše celou noc modrou fixou román o mimozemšťanech na linkované stránky školního sešitu na diktáty. Od té noci ví, že až bude velká, bude spisovatelkou. V šestnácti letech píše svou první divadelní hru – thriller horor – a má traumatický zážitek z toho, když ji vidí na scéně při školní besídce. Ještě musí počkat asi tak třináct let do jednoho čtvrtka, kdy vstoupí do divadla, sedne si na židli a bude sledovat premiéru představení odehraného podle jejího scénáře. To se stalo v roce 2010. Od té doby proběhlo mnoho premiér a ani jedna nebyla stejná jako ostatní. Ona pokračuje v psaní a přihlíží okamžikům, kdy postavy z její fantazie ožívají na jevišti. Stále věří, že je to jedna z nejkrásnějších věcí, jaké může člověk zažít.

Co by o mně napsali jiní:

Elise Wilk se narodila 29. července 1981 v Brašově. Absolvovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Babeş Bolyai v Kluži. Získala jeden magisterský titul z literatury a komunikace na Univerzitě Transilvania v Brašově a druhý ze scenáristiky na Akademii umění v Târgu Mureși.

V roce 2008 se díky své první divadelní hře S-a întâmplat într-o joi (Stalo se to jednou ve čtvrtek) zařadila mezi vítěze soutěže dramAcum5. Od té doby se její texty hrají v divadlech v Rumunsku i v zahraničí a byly přeloženy do řady jazyků. V roce 2012 získala tříměsíční stipendium do Theater 89 v Berlíně, kde pracovala jako asistentka režie a dramaturgie. V roce 2013 získala cenu Velvyslanectví Irska za nejlepší divadelní hru sezony 2012–2013 (Pisica verde, Zelená kočka). V roce 2014 byla oceněna na Fóru mladých autorů v rámci Divadelního bienále v německém Wiesbadenu. V roce 2015 byla jedním ze čtyř dramatiků oceněných v rámci programu „Hot Ink“ v Larkově divadle v New Yorku. V témže roce vyhrál její text Avioane de hârtie (Papírová letadla) Národní dramatickou soutěž. Časopis Forbes Romania ji zařadil mezi mladé udavače trendů roku 2014. Nachází se mezi deseti rumunskými dramatiky vybranými do programu Fabulamundi. Playwriting Europe.

Překládá současné německé divadelní autory a spolupracuje s kulturním portálem LiterNet.

Divadelní hry: S-a întâmplat într-o joi (2008, Stalo se to jednou ve čtvrtek), Durata medie de viaţă a maşinilor de spălat (2010, Průměrná životnost praček), Pisica verde (2012, Zelená kočka), Camera 701 (2013, Pokoj 701), Insula misterioasă-după Jules Verne (2014, Tajuplný ostrov – podle Julese Verna), Avioane de hârtie (2015, Papírová letadla) a Antic update (2015, Antika update – pracovní název).

 

Překlad © Jarmila Horáková

Diskuse

Vložil: Antonín Kudláč, 13.11.2015 10:24
Wilk, Elise
"Udavač trendů" zní úžasně!
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1474x

Inzerce