Americká Národní knižní cena 2015

Americká Národní knižní cena 2015

aktualita beletrie zahraniční

Vítěze všech čtyř hlavních kategorií letošního ročníku americké Národní knižní ceny spojuje politický rozměr jejich děl. V kategorii beletrie byl se sbírkou Fortune Smiles oceněn Adam Johnson, jehož kniha nabízí slibný koktejl autorova zájmu o totalitní režimy, nové technologie a individuální lidské osudy.

Vítěze všech čtyř hlavních kategorií letošního ročníku americké Národní knižní ceny spojuje politický rozměr jejich děl; všechna si kladou za cíl poukázat na některé problematické aspekty současné americké společnosti nebo sociální problémy.

Ocenění v oblasti literatury faktu obdržel aktivistický novinář Ta-Nehisi Coates s memoáry Between the World and Me (Mezi světem a mnou). Svůj podíl na tom pravděpodobně mají nepokoje, které loni v srpnu rozpoutalo zabití černošského mladíka Michaela Browna bílým policistou Darrenem Wilsonem, a následná vyostřená diskuse o postavení Afroameričanů v USA. Jedním z podnětů k napsání knihy byla pro Coatese smrt jeho přítele, kterého v domnění, že jde o někoho jiného, zastřelil policista. Kniha má formu dopisu adresovaného autorovu náctiletému synovi, ale někteří kritici Coatesovi vytýkají, že jako otec rozhodně nepíše – používá příliš exaltovaný jazyk. Syn bývalého Černého pantera do memoárů promítl své přesvědčení o trvajícím institucionálním rasismu ve Spojených státech.

V kategorii poezie zvítězila debutová sbírka Robin Coste Lewisové s názvem Voyage of the Sable Venus and other poems (Cesta černé Venuše a jiné básně). V jejím centru stojí báseň sestávající výhradně z názvů uměleckých děl znázorňujících v průběhu věků černošské ženské tělo; plnohodnotnou součástí knihy jsou tak i fotografie výtvarných děl. Konceptuální i lyrická publikace si vysloužila mimo jiné přízvisko „feministický epos“.

Z nominovaných na poli literatury pro mladší čtenáře na cenu dosáhl román Neala Shustermana Challenger Deep (Prohlubeň Challenger). Autor čerpal inspiraci z vlastních zkušeností se synem, jemuž byla v šestnácti letech diagnostikována schizofrenie. Kniha je postavená na dvou světech, které se vzájemně zrcadlí – nemocnici, kde je hospitalizován hlavní hrdina, a jeho vnitřním světě, v němž se účastní cesty do Prohlubně Challenger, nejhlubšího místa na světě.

Vítězem v nejsledovanější kategorii beletrie pro dospělé se stal prozaik Adam Johnson s povídkovou sbírkou Fortune Smiles (Štěstěna se usmívá), sestávající ze šesti dlouhých povídek, téměř novel, z nichž polovina již vyšla časopisecky. Johnson před dvěma lety obdržel Pulitzerovu cenu za román z prostředí Severní Koreje s názvem Syn správce sirotčince, který díky nakladatelství Fortuna Libri vyšel i v češtině.

V titulní povídce sbírky se autor na Korejský poloostrov vrací, přesněji řečeno sleduje, jak se dva Severokorejci adaptují na život v Soulu. Povídka George Orwell Was a Friend of Mine (George Orwell byl můj přítel) je o bývalém bachaři ve vězení Stasi a trojici nových textů uzavírá portrét dalšího zdánlivého antihrdiny, pedofila a bojovníka proti dětské pornografii z povídky Dark Meadow (Temná louka). V Hurricane anonymous (Anonymní hurikán) hlavní hrdina pátrá po své přítelkyni v oblasti zotavující se z úderu hurikánu Katrina. Pravděpodobně nejslavnější Johnsonovou povídkou je Nirvana, pojednávající o muži s vážně nemocnou ženou, který vynalezne aplikaci, jejímž prostřednictvím může člověk rozmlouvat s hologramem nedávno zavražděného prezidenta. Povídka Interesting Facts (Zajímavé skutečnosti), kde vystupuje spisovatel oceněný za román z prostředí Severní Koreje, pak sbírku posouvá do oblasti metafikce.

Ocenění za přínos americké literární komunitě se dostalo autorovi knih pro děti Jamesi Pattersonovi za dlouhodobou propagaci čtení mezi mládeží. Cenu za celoživotní dílo obdržel žijící klasik Don DeLillo.

© Johana Labanczová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2330x

Inzerce
Inzerce