Cena Georga Büchnera 2015

Cena Georga Büchnera 2015

aktualita beletrie zahraniční

Letošním držitelem Ceny Georga Büchnera, kterou každoročně uděluje Německá akademie pro jazyk a poezii v Darmstadtu, se stal Rainald Goetz, „enfant terrible“ německé literární scény.

Mnichovský rodák Rainald Goetz (*1954) se stal letošním laureátem Ceny Georga Büchnera. Ocenění za celoživotní dílo, které lze brát i jako vstupenku do síně slávy německojazyčné literatury, převzal jednašedesátiletý autor na konci října v Darmstadtu.

Rainald Goetz je synem chirurga a fotografky. Vystudoval medicínu, divadelní vědu a historii v Mnichově a Paříži, záhy jej však zlákala literatura. Pozornost na sebe strhl už roku 1983 svým kontroverzním vystoupením během klagenfurtského klání o Cenu Ingeborg Bachmannové. V přímém přenosu si úmyslně rozřízl čelo a autorské čtení svého literárního manifestu dokončil zbrocený krví. Třebaže Goetz tehdy žádnou z udělovaných cen nezískal, stal se, jak později napsal Christian Schultz-Gerstein, „mediálním vítězem“ ročníku a jeho ještě v témže roce vydaný částečně autobiografický román Irre (Blázen, 1983) si vysloužil na debut nevídanou pozornost literární kritiky.

V průběhu 80. a 90. let následovala řada publikací a prací pro divadlo, které částečně zpečetily jeho obraz coby „enfant terrible“ německé literární scény. V románu Kontrolliert (Kontrolován, 1988) se Goetz ohlíží na tzv. „německý podzim“. Události včetně únosu Hannse Martina Schleyera levicovou Frakcí Rudé armády v září 1977 a říjnové sebevraždy vězněných teroristů první generace líčí z pohledu svého románového alter ega, studenta medicíny a historie, který se objevil už v debutu Irre. V divadelní trilogii Krieg (Válka, jednotlivé hry uvedeny v letech 1987–1988) zase tematizuje revoluční hnutí a myšlení od francouzské revoluce až po studentské protesty druhé poloviny 20. století. Chválu sklidily též Goetzovy pozdější práce, mj. román-deník Abfall für alle (Odpad pro všechny, 1999) či společenská satira Johann Holtrop (2012), v níž Goetz zachytil vzestup a pád stejnojmenného cynického manažera.

V českém prostředí tvorba Rainalda Goetze, který se v Německu již stal součástí moderního kánonu, není příliš známá. Roku 2013 uvedla MeetFactory v režii Miroslava Bambuška Goetzovu hru Pevnost (Festung, 1992, č. 2013, překlad Martina Černá), kromě toho byly citáty z autorovy hry Svatá válka (Heiliger Krieg, 1987) zakomponovány do inscenace Útěcha polní cesty téhož režiséra (La Fabrika, premiéra 15. 1. 2006). V tištěné podobě vyšla v češtině zatím pouze Goetzova hra Jeff Koons (1998, první uvedení 1999, č. 2005, překlad Martina Černá).

Cena Georga Büchnera (Georg-Büchner-Preis) je výroční literární ocenění udělované od roku 1951 Německou akademií pro jazyk a poezii v Darmstadtu a v současnosti je spjata s peněžní odměnou ve výši 50 000 eur. Ocenění navazuje na stejnojmennou cenu, která však byla v letech 1923–1950 určena pouze pro hesenské umělce. Mezi novodobými laureáty nechybí mj. nobelisté Günter Grass (1965) a Heinrich Böll (1967), rakouská nobelistka Elfriede Jelinek (1998) či Švýcaři Max Frisch (1958) a Friedrich Dürrenmatt (1986). V loňském roce byl akademií vyznamenán německý básník a prozaik Jürgen Becker.

© Jakub Ehrenberger

Foto © Rainald Goetz / Suhrkamp Verlag

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2198x

Inzerce