Ganev, Galen

Ganev, Galen

portrét beletrie zahraniční

Bulharský básník Galen Ganev, anglista a překladatel. V současné době připravuje sbírku surrealistické poezie a krátkých básnických útvarů.

Galen Ganev

Bulharský básník Galen Ganev se narodil v Čirpanu. Vystudoval obor knihověda a distribuce knih a anglickou filologii. V současné době žije v Plovdivu, kde působí jako učitel angličtiny a překladatel z ruského jazyka; přeložil např. sonety Vladimira Alexejeviče Solouchina.

Je autorem básnických sbírek Městský den (Gradski den, 1983), Role (Rolja, 1990), Koncert pro klobouk a pero (Koncert za šapka i pero, 2000) a sbírky milostné poezie Krásná a mystická (Krasiva i mistična, 2012).

Za sbírku Role obdržel v roce 1991 Velkou cenu za poezii Južna prolet a za sbírku Koncert pro klobouk a pero cenu Sdružení spisovatelů v Plovdivu za nejlepší básnickou knihu roku 2000. Dále napsal dvě pohádky ve verších Kouzelná panenka (Vălšebnata kukla, on-line 2013) a Veselá cukrárnička (Veselata sladkarnička), která vyšla knižně v roce 2013 v Plovdivu.

Vybraná díla (poezie a kratší próza) se objevují na internetových stránkách LiterNet, Dictum, Crosspoints, Public Republic a Literaturen klub; např. letní povídky Hmyz v autobuse (Nasekomi v avtobusa), Peříčko (Perceto) a Pláž (Plažăt). V současné době autor připravuje sbírku surrealistické poezie Geometrie ducha (Geometrija na ducha) a krátkých básnických útvarů Fonogramy, monogramy a minigramy (Fonogrami, monogrami a minigrami).

Je členem Sdružení spisovatelů v Plovdivu a Asociace bulharských spisovatelů v Sofii.

 

© Martina Salhiová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 1671x

Inzerce
Inzerce