Poviedka 2016

Poviedka 2016

aktualita beletrie zahraniční

Vítězkou jubilejního 20. ročníku slovenské soutěže Poviedka 2016 se stala Dominika Madro.

Poviedka 2016

V soutěži Poviedka, kterou založil a organizuje bratislavský knihkupec a nakladatel Koloman Kertész Bagala, zvítězila Dominika Madro (1990) s povídkou Svätyňa. Soutěž je organizovaná tak, že z přihlášených textů vybírá ty vítězné přísně anonymně porota. Letos byli jejími členy literární kritik Matúš Mikšík a spisovatelé Peter Balko a Soňa Uriková a sešlo se celkem 209 soutěžních příspěvků, což je o 50 více než v loňském roce. Na dalších místech se umístili Ivana Dobrakovová s povídkou Šváby a na třetím Radka Komžíková s textem Rodostrom?. Vedle řádných cen udělila porota ještě čtyři zvláštní prémie.

Dominika Madro pochází z Myjavy a vystudovala slovakistiku na FF Univerzity Komenského v Bratislavě, pokračuje ve studiu na Vysoké škole múzických umení tamtéž. Vedle povídek píše také básně a scénáře. V minulosti se soutěže Poviedka již účastnila a dvakrát (2014, 2015) byla oceněna prémií. Oceněná povídka Svätyňa je próza s folklorními prvky a s odkazy na náboženství, autorka pracuje s motivem léčitelství. „Velmi mi evokovala Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové. Je to velmi odvážný text,“ řekl po vyhlášení Peter Balko.

Vítězové soutěže budou oceněni na slavnostním večeru 9. prosince 2016. Při téže příležitosti proběhne také uvedení tištěného sborníku Poviedka 2016, který všech sedm oceněných textů představí.

 

© Jan M. Heller

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1735x

Inzerce