Fisch, Sholly; Brizuela, Dario: Scooby-Doo! Týmovka

Fisch, Sholly; Brizuela, Dario
Scooby-Doo! Týmovka

recenze komiks

Komiksová verze legendárního animovaného seriálu může v českém prostředí fungovat především jako propojení mezi komiksy pro nejmenší a těmi, které už čtou dospělejší čtenáři. K odhalení padouchů převlečených za strašidla přispějí i Batman či Wonder Woman.

Když se zkříží komiksy s animáky
Sholly Fisch, Dario Brizuela
: Scooby-Doo! Týmovka 1. Přel. Petr Zenkl, BB/art, Praha, 2016, 128 s.

Čeští vydavatelé superhrdinských komiksů potřebují vychovat další generace čtenářů, což je nejspíš hlavní důvod vydání seriálové legendy Scooby-Doo! převedené do obrázkové podoby. V éře komiksových filmových blockbusterů se sice komiksová gramotnost zlepšila, ale dětským komiksem číslo jedna je Čtyřlístek a od něj je k Batmanovi příliš daleko.

Přechod od Čtyřlístku ke komiksům pro dospělé (či přinejmenším dospělejší) u nás stále drhne. Naštěstí se dlouhodobě uchytili komiksoví Simpsonovi, připočíst můžeme zcela jistě Garfielda, svou práci snad odvádí i Dechberoucí Zázrak, který vychází pod hlavičkou Blesku. Marvelovské komiksy pro děti u nás zastupuje časopis Egmontu Ultimate Spider-Man. Ovšem stáj vydavatelství DC Comics tady doposud žádnou přípravku neměla. Což se právě změnilo.

Kreslený seriál Scooby-Doo! je klasika, která v Česku nemá příliš velkou tradici, i když animáky o partě teenagerů lovící společně s dogou jménem Scooby-Doo duchy a jiné netvory se objevují na amerických obrazovkách bez přestávky již od roku 1969. Připomeňme, že filmová verze z roku 2002 byla propadák, což k seznámení českého publika s celým fenoménem nejspíše nestačilo. Přesto se dá předpokládat, že jakési povědomí o Scooby-Doo! u nás snad čtenáři mají, protože přinejmenším na TV Smíchov se seriál objevuje v posledních letech téměř denně. A tak si snad všimnou stejnojmenného komiksu, na jehož obálce jsou kromě titulního hrdiny (dogy) vyobrazeni ještě Batman s Robinem.

Tito a další mocní hrdinové z dlouhé historie nakladatelského domu DC Comics se patrně přímo nabízeli, aby s nimi mladí řešitelé záhad souvisejících s duchy zažili pořádnou týmovku (jde o často využívaný postup dočasného spojenectví s některým dalším hrdinou). Takový koncept přitom musí vzbudit pochybnosti. Spojovat superhrdinský komiks a animované příběhy? Navíc musíme započíst cílovou skupinu čtenářů (odhadem tak deset let). Může z podobné směsice vzniknout akceptovatelné dílo? Kupodivu ano. Napomáhá tomu i skutečnost, že scenárista Sholly Fisch píše jak komiksy, tak scénáře k animovaným filmům, obě média zná důvěrně a jejich světy dokáže mísit s obdivuhodnou jistotou.

Komiks je určen jednoznačně dětskému čtenáři. Dialogy jsou zábavné a jednoduché, autor evidentně netvoří text pro mladší publikum poprvé. Zároveň ovšem předpokládá, že čtenář bude znát alespoň rámcově všechny postavy, které se v příběhu objeví. Právě v tomto okamžiku může u českých mladých čtenářů nastat chvíle nejistoty, ale dozajista pomohou rodiče, kteří reálie dovysvětlí.

Pak už může následovat zábavné čtení o odhalování paranormálních jevů za pomoci Batmana, Ligy spravedlnosti, ale také novopečené ambasadorky OSN Wonder Woman – princezny z ostrova Amazonek. Shollyho Fische psaní očividně baví, nebojí se nadsázky ani dehonestace superhrdinů i superpadouchů, což v důsledku (a v záplavě superhrdinských komiksů) vyznívá svěže, takže si četbu případně užijí i rodiče.

Věkové kategorii čtenářů je uzpůsobena i délka příběhů, jedná se o krátké uzavřené epizody, které ctí pointu seriálu (vždy jde o odmaskování padoucha převlečeného za bubáka). Komiks Scooby-Doo! je tedy nečekaně zábavná varianta k obligátnímu Čtyřlístku a jako odrazový můstek do světa komiksů pro dospělé funguje víc než dobře.

 

 

© Richard Klíčník

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 41 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

60%autor článku   52%čtenáři

zhlédnuto 1968x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce