Rok Henryka Sienkiewicze

Rok Henryka Sienkiewicze

aktualita beletrie zahraniční

Letos si připomínáme sté výročí úmrtí a sto sedmdesát let od narození Henryka Sienkiewicze. V rámci Roku Henryka Sienkiewicze, vyhlášeného v Polsku, se odehraje i řada kulturních akcí v Česku.

Rok Henryka Sienkiewicze

Polský sejm tradičně vyhlašuje „roky“ literárních osobností: v minulosti například Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicze nebo Czesława Miłosze, letos byl vybrán klasik, jehož jméno je známé i v Česku: první slovanský nositel Nobelovy ceny za literaturu, Henryk Sienkiewicz. Letos si připomínáme sté výročí jeho úmrtí a sto sedmdesát let od spisovatelova narození.

Představovat jeho jméno snad není ani potřeba: kdo nečetl Quo vadis? Všechny Sienkiewiczovy romány byly přeloženy do češtiny a výbor z publicistiky, který v příštím roce chystá Academia, bude pomyslnou třešničkou na dortu. Proto se „sienkiewiczovské“ akce zaměřují spíše na různé méně známé pohledy na jeho dílo. V mnoha českých městech se už zastavila putovní výstava Sienkiewicz 1846 – 1916 – 2016, která přibližuje české stopy v autorově životopise a díle, například setkání s básníkem Jaroslavem Vrchlickým. Symbolicky byla tato výstava otevřena 15. listopadu, sto let po autorově smrti, v Akademii věd ČR. Dne 30. listopadu se uskuteční vernisáž a komentovaná prohlídka za účasti ředitele Národního muzea v Kielcích Roberta Kotowského, které spravuje spisovatelovu pozůstalost, a odborného konzultanta výstavy, historika Romana Barona.

Sienkiewicz ovšem nepronikl jen do knihoven, inspiroval řadu tvůrců filmových anebo komiksových – jak se ukáže během Noci s Henrykem, která proběhne 1. prosince v pražském Biu Oko. Hlavním bodem programu bude vernisáž výstavy Henryk v bublinách, prezentující vítězné a další práce přihlášené do volné soutěže o komiks inspirovaný životem nebo dílem Henryka Sienkiewicze. Výstava, na níž spolupracovali komiksoví teoretici Pavel Kořínek, Tomáš Prokůpek nebo Wojciech Birek, připravující monografii o komiksových adaptacích Sienkiewiczova díla, se vrací i k starším polským a českým komiksovým adaptacím. Večer vyvrcholí projekcí výjimečného filmu Křižáci Aleksandra Forda, který Martin Scorsese označil jako jeden z 21 nejlepších filmů v dějinách polské kinematografie. Noc s Henrykem tak klade otázku, jakým způsobem (a zda vůbec) adaptovat národní klasiku: jestli jiné médium než kniha dokáže stejný příběh adekvátně vyprávět. A jestli je to způsob, jak zachránit „zlatý fond“ před zapomněním.

30. 11. / 17:00 / AV ČR, Národní 3, Praha 1
Sienkiewicz 1846 – 1916 – 2016 / Vernisáž a komentovaná prohlídka

1. 12. / 18:00 / Bio Oko, Františka Křížka 15, Praha 7
Noc s Henrykem

© Lucie Zakopalová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2638x

Inzerce