Dălgăčeva, Maja

Dălgăčeva, Maja

portrét dětská

Bulharská básnířka a Maja Dălgăčeva píše poezii pro dospělé, ale hlavně pro děti: básně, hádanky, pohádky ve verši i próze a texty písní pro nejmenší.

Maja Dălgăčeva

Bulharská spisovatelka Maja Dălgăčeva (narozena 5. května 1967 ve Staré Zagoře) vystudovala Plovdivskou univerzitu Paisije Chilendarského. Zabývá se především dětskou poezií, hádankami, prozaickými i veršovanými pohádkami, skládá texty písní pro nejmenší (např. Otazník, Rybí řeč). Některé z těchto textů byly zahrnuty i do učebnic literatury a hudební výchovy pro první stupeň základních škol. Je rovněž autorkou loutkových divadelních her a muzikálových libret.

Byla vyznamenána několika významnými cenami za přínos pro dětskou literaturu – je nositelkou ocenění Zlatý věk (2006), které uděluje bulharské Ministerstvo kultury, v mezinárodní pohádkářské soutěži Europe in a Fairy Tale (2007) se umístila jako druhá, dále získala Národní cenu Konstantina Konstantinova (2009) a Petji Karakolevové v kategorii dětské literatury (2013). V současné době žije v Německu. Působí jako redaktorka internetové rubriky Dětský koutek v bulharském literárním portálu LiterNet, zároveň je redaktorkou a autorkou literární edice pro předčtenáře Prvních sedm.

Píše básně i pro dospělé – např. Jablečná semínka (Семки от ябълката, 2000), Jiná pohádka (Друга приказка, 2005), Ženská role (Женска роля, 2008) a Cestou (Пътьом, 2010). Většina tvorby je však zaměřena na dětského čtenáře: pohádka doplněná verši Slon a deštník (Слон и чадър, 1999), série pohádek Maggiiny skopičiny (Лудориите на Маги, 2003–2004), Jak se housenka probudila čili jak se rodí motýli (Как гъсеничката се събуди или как се раждат пеперуди, 2007), Jak vyléčit lví strach bez výprasku (Как се лекува лъвски страх без пердах, 2007), Pestré pohádenky (Пъстри приказалки, 2008), Vánoční kouzla (Коледните чудеса, 2008), Čím voní zima (На какво ухае зимата, 2010), lehce mravoučné pohádkové příběhy Pohádky z Tamtoho lesa (Приказки от Оная гора, 2012), soubor deseti rýmovaných pohádek Vyprávěj mi v rýmech (Разкажи ми в рими, 2015) atd.

Rýmované pohádky Pestré pohádenky byly poprvé prezentovány v roce 2001 v kratším souboru pod názvem Цветни приказалки na internetových stránkách LiterNetu. Knižně byly vydány v roce 2008 v plovdivském nakladatelství Žanet 45 s ilustracemi Kapky Kanevové. Soubor obsahuje sedm rýmovaných prozaických pohádek o barvách kolem nás.

 

Dălgăčeva, Maja: Păstri prikazalki. Rimuvani prikazki. Il. Kapka Kaneva, Žanet 45, Plovdiv, 2008, s. 4–5
ISBN 978-954-491-441-7

Šedá
Co se stane, když se znenadání překrásný svět probudí
do svítání beznadějně šedý? Trávu bude sotva vidět,
tak jako dědovo rašící strniště, šedým kvítkem
bude kývat sněženka, jako Popelčina sukénka,
uprostřed šedých zadumaných stromů sklíčená Šedá karkulka
hledá cestu domů… Sněhurka - s tvářemi šedými jako prach,
další princezna usedá na šedý hrách…
Budou mít malá šeďoučká přání.
A splní se jim, nebo to bude jen zdání?

Kohout, který až po hřebínek zešedivěl, šedou by písní
vystřízlivěl? Bezpochyby vydal by zvuky divoké a chraplavé,
podobné kouři – šedé, štiplavé…

Ach, ne! Nechci se více divit – toužím barevný
svět oživit!
A šedá… Šedá
jen ať se v mlze hledá.

 

© Martina Salhiová
na iLiteratura.cz se souhlasem autorky, překladatelky a nakladatelství Žanet 45

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2131x

štítky k článku

Inzerce