Goetsch, Daniel

Goetsch, Daniel

portrét beletrie zahraniční

Daniel Goetsch je německy píšící švýcarský prozaik, autor pěti románů. Nejnovější z nich, nazvaný Ein Niemand (Nikdo, 2016), se zčásti odehrává v Praze. Autor jej českému publiku představil na letošním Světě knihy.

Daniel Goetsch

Daniel Goetsch (nar. 1968 v Curychu) je švýcarský spisovatel, který vyrůstal v bilingvním německo-francouzském rodinném prostředí v severošvýcarském kantonu Aargau. Publikuje od poloviny devadesátých let výhradně v němčině, od roku 2004 žije v Berlíně. Po studiu práv se začal věnovat psaní divadelních (Blocker, Kurzwelle, Ammen) a rozhlasových her (Das Hotel hat ein Loch, Der Fleischgott, Der Pirat vom Bodensee), povídkovou tvorbou je zastoupen v několika antologiích. Jako prozaik debutoval v roce 1999 románem Aspartam, který se odehrává v klubech na provincii. Následující román, stroze nazvaný X (2004), přinesl portrét generace utiskované strachem. K sociálním a politickým tématům se přiklonil v titulu Ben Kader (2006, přeložen do francouzštiny), který líčí konfliktní vztah otce a syna, neboť na něj dopadá stín otcovy temné minulosti z války v Alžíru. Ještě hlouběji do pouště čtenáře zavádí Goetschův čtvrtý román Herz aus Sand (2009, přeložen do čínštiny); nejnovější román Ein Niemand (2016), který se zčásti odehrává v Praze a zpracovává motiv záměny identit, zobrazuje – metaforicky řečeno – poušť existenciální.

Daniel Goetsch získal za své dílo četná ocenění, mj. Autorenpreis des Heidelberger Stückemarktes (2002), v roce 2008 pobýval v Praze jako stipendista programu HALMA, evropské sítě literárních center. Na pražském knižním veletrhu Svět knihy 2017 představil v rámci 11. ročníku programové řady Das Buch svůj pátý román Ein Niemand.

 

© Jitka Nešporová
foto © Annette Hauschild/Ostkreuz

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1268x

Inzerce