Anasoft litera 2017

Anasoft litera 2017

aktualita beletrie zahraniční

Letošním laureátem slovenské ceny Anasoft litera se stal Ondrej Štefánik, nominovaný na tuto cenu již v roce 2013. Ocenění získal za román Som Paula.

Anasoft litera 2017

V letošním roce obdržel ocenění Anasoft litera Ondrej Štefánik. Jedná se o jednu z předních slovenských literárních cen, každoročně je udělována za původní slovenské prozaické dílo vydané v uplynulém roce. Nominovány jsou automaticky všechny publikované prozaické tituly. V roce 2017 hodnotila porota historicky nejvyšší počet titulů – 227.

Ondrej Štefánik (1978) vystudoval kulturologii a marketingovou komunikaci na univerzitě v Bratislavě a v současné době působí jako copywriter v reklamní agentuře. Debutoval v roce 2011 povídkovou sbírkou Pštrosí muž, která byla mj. přeložena i do češtiny. O rok později se se svým románem Bezprsté mesto dostal do finále ceny Anasoft litera 2013. Autor ve svých textech vykresluje jedince, kteří ve světě tápou a následně selhávají. Jejich hledání smyslu popisuje s ironickým nadhledem a s přídechem tragikomična.

Oceněný román Som Paula je popisován jako „diagnóza doby“. Zobrazuje postupný rozklad přirozených a životně důležitých struktur našeho světa. Autor tak činí skrze obrazy každodennosti, v nichž zachycuje rodinné a mezilidské vztahy, a to bez příkras a tradičních klišé. Deprimující je nejen v románu vykreslený obraz současnosti, ale v důsledku i obraz lidského světa vůbec. Autorova kritika je radikální a zachází daleko, avšak spisovatel se sám považuje za součást takového světa, a jeho svědectví je tak o to přesvědčivější. Dle slov jedné ze členek poroty, literární teoretičky Veroniky Rácové: „Tento ročník se mi jevil o něco slabší, proto nebyl užší výběr příliš složitý. Na vítězi jsme se shodli poměrně jednoznačně, osobně oceňuji umělecké ztvárnění tématu, jeho aktuálnost, uvěřitelné a živé postavy.“

Vedle hlavní ceny je v rámci ceny Anasoft litera udělována i Cena čtenářů. Letos ji obdržel Jozef Karika za thriller Trhlina. Ten si budeme moci záhy přečíst i v českém překladu: nakladatelství Argo titul uvede na trh 19. října v rámci akce Velký knižní čtvrtek.

 

© Kamila Schewczuková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4409x

Inzerce