Dan Duță, Mircea

Dan Duță, Mircea

portrét beletrie česká

Mircea Dan Duță, básník, filmový vědec a překladatel. Narodil se 27. května 1967 v Bukurešti. Mnohým se vryl do paměti jako ředitel Rumunského kulturního centra v Praze.

Mircea Dan Duță

Mircea Dan Duță píše vlastní básnickou tvorbu výhradně česky, v roce 2014 vydal u Petra Štengla sbírku Krajiny, Lety a Diktáty a o rok později tamtéž sbírku Plechové citáty, mindráky a lidská práva aneb Ženatý s nezávazky prodám narozeně mrtvou milenku (zn.: Obnošenou). V současné době připravuje dvě nové sbírky Ve smrti se nemluví polsky a Štamgast u Země vycházejícího slunce.

Publikuje také v českých a slovenských literárních časopisech a internetových portálech jako Uni, Protimluv, Weles, H_aluze, Dobrá adresa, Polipet, Doteky, Literárny týždenník, Ilegalit atd. Jeho básně byly přeloženy do angličtiny, francouzštiny, hebrejštiny, němčiny, bulharštiny, polštiny a slovenštiny.

Z češtiny a slovenštiny přeložil do rumunštiny řadu knižních titulů a divadelních her. Stál také za vznikem dvou rumunských antologií současné české poezie (2015 a 2016) a antologie současné české dramatické tvorby (2016). Je autorem odborné publikace Vypravěč, autor a bůh (2009) o české filmové nové vlně.

Rovněž je členem českého PEN klubu a organizačního týmu mezinárodního literárního festivalu Den poezie (ČR). Pořádá a spolupořádá kulturní akce v ČR, SR a v Rumunsku.

Duta

© Jarmila Horáková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1181x

Inzerce