Matoso, Madalena

Matoso, Madalena

portrét dětská

Zavři! Otevři! Klapej! S barevnými knihami portugalské autorky Madaleny Matoso se nenudí děti ani dospělí. Úspěšná ilustrátorka a spoluzakladatelka nakladatelství Planeta Tangerina má na kontě už přes dvacet dětských knížek a s jednou z nich si od letošního roku mohou hrát i české děti.

Madalenina mandarinková planeta

Portugalka, grafička, ilustrátorka a autorka dětské literatury Madalena Matoso (nar. 1974 v Lisabonu) sbírá jedno ocenění za druhým. Za knihu Não É Nada Difícil (Není to nic těžkého) nedávno obdržela již podruhé portugalskou národní cenu za ilustraci Prémio Nacional de Ilustração. Poprvé ji získala před deseti lety za knihu A Charada da Bicharada (Hmyzí hemžení). Letos navíc uspěla s knihou Montanhas (Hory) na mezinárodním veletrhu dětské knihy v Bologni a již zmíněná publikace Não é Nada Difícil byla vybrána jako jedno ze třiceti nejlepších vizuálních a ilustrovaných děl světa a byla vystavována na knižním veletrhu v New Yorku.

Jak sama Madalena Matoso říká, pohádky i kreslení měla ráda odmalička. Pohádkové příběhy jí tatínek četl večer před spaním – oblíbila si například ty od Sophie de Mello Breyner Andresen, kterou znají snad všechny portugalské děti –  Obrazeka kreslit si dokázala sama celé hodiny. Zvažovala studium architektury, ale nakonec se rozhodla pro obor grafického designu, kde získala dobré teoretické zázemí a rozhled pro svou práci. Právě během studií poznala Isabelu Minhós Martins a Bernarda Carvalha, s nimiž v roce 1999 založila ateliér Planeta Tangerina (Planeta Mandarinka).

Nejprve se v ateliéru s hravým názvem věnovali designu a vydávali časopis, přáli si ale, aby byl výsledek jejich práce dlouhodobější a trvalejší, proto se po několika letech rozhodli proměnit ateliér v nakladatelství. Při vzniku svých děl ctí především princip volnosti, věnují se tedy dětské knize, v níž se harmonicky propojuje text a obraz a neexistují žádná pravidla. Možnost pracovat na tomto „širokém poli svobody a experimentů“ chápou jako obrovskou příležitost. Jejich knihy musí splňovat dvě kritéria: nezapadnout do stereotypů a čtenáře motivovat. Autoři mají mnoho zkušeností s ilustrovanými knihami pro nejmenší, vydávají ale i populárně naučné knihy pro starší děti. Titulům věnují patřičnou péči, a tak jich publikují jen asi šest ročně.

Nakladatelství dnes sídlí v Carcavelos nedaleko Lisabonu a jeho tvůrci se zde scházejí, aby diskutovali o společných projektech. Madalena Matoso se však tvorbě ráda věnuje i sama. Při práci se nejprve spoléhá na kresbu rukou a koláž, teprve později přenáší obraz do počítače. Tento postup jí umožňuje zapojit do kreativního procesu víc intuice, nemusí mít předem přesně promyšleno, jak bude hotový obraz vypadat. Navíc má ráda nedokonalosti a náhody.

Matoso dává čtenářům svých knih svobodu. Tituly jako Montanhas nebo Labirintos (Bludiště) kladou zásadní otázku: „Co si o tom myslíš?“ Tam, kde nejsou slova, mohou děti nebo dospělí zapojit svou představivost a příběhy doplnit sami. Kniha není uzavřený celek a nechává čtenáři velký prostor.

Klapejte! Baterky ani zásuvka nejsou potřeba. Jen vaše ruce a hlava.
Letos ilustrátorka Madalena Matoso přijala pozvání na sedmý ročník festivalu malých nakladatelů Tabook, který se koná v jihočeském Táboře. A nebyla tu poprvé. Mezitím se její nakladatelství Planeta Tangerina stalo jedním z nejoblíbenějších a nejzajímavějších evropských nakladatelství. Během festivalu mohli návštěvníci proniknout do jeho barevného světa a prohlédnout si výstavu knih ve spolkovém prostoru Jednota. Portugalská výtvarnice navíc hovořila o tom, jak knihy nakladatelství Planeta Tangerina vznikají.

 Obrazek

Pro děti připravila uměleckou dílnu, při níž představila knihu Klapy klap (2018), kterou vydalo nakladatelství Baobab podle portugalského originálu Livro Clap (2014). Jak se píše na zadní straně knihy, „KLAPY KLAP nepotřebuje baterky ani zásuvku. Jen tvoje ruce a tvoji hlavu.“ Klapy klap totiž není jen pár ilustrovaných stránek, ale hračka! Děti i dospělí mohou s knihou hýbat, létat, otevírat ji a zavírat, dělat roztodivné zvuky, a dokonce i počítat. Sami si tak doma s knížkou zahrají malé divadlo. Když se kniha otevře a zase zavře, postavy na stránkách klepou na dveře, zdraví se, cvičí nebo hrají na hudební nástroje. Můžeme zaslechnout také šelest ptačích křídel nebo syčení toustovače. A co přichází na závěr každého divadelního představení? Přece potlesk!

Seznam samostatných publikací Madaleny Matoso
Não é nada difícil – O livro dos labirintos (Není to nic těžkého – Kniha bludišť)
Dobra Letras (Ohýbej písmena)
Conta-quilómetros (Počítání kilometrů)
Montanhas (Hory)
Klapy klap (Livro Clap, 2014, č. 2018)
Todos Fazemos Tudo (Všichni děláme všechno)

 

© Petra Šantorová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1722x

Inzerce