Zábranský, David: Moje trable s Českou televizí

Zábranský, David
Moje trable s Českou televizí

sloupek beletrie česká

Nevím, já nemám televizi. Člověk tuhle větu aspoň v Praze a Brně už asi deset let slýchá tak pravidelně, až z toho zívá.

Moje trable s Českou televizí

Když takhle mluví lidé, o kterých vím, že jsou na Facebooku nebo na Twitteru, klepu si v duchu při jejich dotčeně pronášené replice na čelo, a někdy je dokonce upozorním, že mezi Facebookem a televizí je jediný rozdíl – Facebook je televize, na kterou se její uživatelé snaží mluvit, což z nich v mých očích (a jistě i v očích majitelů Facebooku) dělá ještě tupější stádo, než bylo to televizní. Sám ale nejsem svatoušek, na Facebook jsem čuměl ještě docela nedávno, ačkoli televizi nemám už roky, to je pravda. Televize je tím, čím dříve bylo zemědělství: za televizí se jezdí na venkov. Tam dosud žijí chudí a dále starci a stařenky (především stařenky), kteří z nezbytí nebo ze zvyku dřou na polích pevných vysílacích časů. Přikováni k obrazovkám, vláčejíce oči od reklamy k reklamě, stále čekají na svého Karla Marxe. U nás v Praze na Letné oproti tomu žijeme v duchu Houellebecqově a Nietzschově jako atomy a neznabozi. Nestěžuji si. Na venkov vyjíždím jen občas a skutečně tam jezdím nejen za milovanými prarodiči, ale nutně i za televizí.

Je to tak půl roku, co jsem v jedněch novinách kritizoval Českou televizi, načež byl hned oheň na střeše. Po internetu kolovaly výstřižky a udání, co si to dovoluji, a já si říkal, hele, tohle nemáš zapotřebí, Českou televizi už nekritizuj, nestojí to za to, a navíc – třeba ta Česká není až tak hrozná, asi je třeba přivřít oči a hájit ji, když navíc všichni tvoji známí tvrdí, že žijeme v těžké době a že Česká je jeden z posledních ostrovů demokracie a kultury, než přijde Orbán. Dobře. Jenomže můžu já za to, že ke mně ta bašta demokracie a kultury vždycky natočí tu horší tvář, když k ní náhodou přijdu?! Pravda, možná bych do programového schématu ČT a za prarodiči neměl jezdit o víkendu a v primetimu nebo bych měl babičku přimět aspoň k tomu, aby přepnula na dvojku. Musel bych se však propadnout hanbou, kdybych jí měl zavelet; však to jsou její Strakonice, její obývák, její televize, její rozoraný lán. A pokud babička chce svůj pluh v sobotu v osm zanořit na jedničku, budu se s ní dívat na jedničku, tečka.

Takže sobota večer, primetime. A zase nic, zase mám smůlu, zase se dívám na to nejhorší. Konkrétně na pořad, který se jmenoval Tajemství těla.

Babiččino tělo se naklonilo nad stolek s broušeným popelníkem, neboť babička už špatně slyší. Založila na stolku ruce a hleděli jsme.

Martin Dejdar a ještě jeden pán z Ypsilonky coby moderátoři. Jako hosté chlápek z Těžkého Pokondru, kreslíř z Reflexu a zpěvačka Linda Finková. Pan Dejdar se snažil, protože má dluhy. Druhý pán z Ypsilonky si podle mě říkal, jestli mu účinkování v tomhle pořadu nemůže ublížit, no a pán z Pokondru si tu trapnost docela užíval, protože tomu tahle účast ublížit nemohla, když mu neublížilo nic z toho, co dělal před tím. Atmosféra ve studiu postmoderní, až postapokalyptická; jako by někdo už vypnul všechny peoplemetry. V drahém bednění místo zábavy a poučení bublal kapitalismus ve všech svých fasetách. Kající se pan Dejdar představoval dluhy a neštěstí exekucí. Pán z Pokondru pak tu šťastnější devadesátkovou ODS-byznys linii. Absolutní vyváženost. Místo zábavy a poučení nám ČT servírovala klepy o těle.

Babička šponovala uši, zatímco kreslíř s Lindou Finkovou od Dejdara přebírali štětce a mističky, ve kterých byla moč a sperma. Odebrali se společně k plátnům, kde poté štětcem namalovali obraz, který se stal viditelným až po posvícení UV lampou. Kreslíř z Reflexu nakreslil spermatem bustu Václava Havla. Babička neslyšela.

 

Bianca Bellová: O inspiraci
Anna Bolavá: Ten, co mě operoval
Anna Bolavá: Ten, co srážel kaštany v parku
Anna Bolavá: Sloup nultý
Anna Bolavá: Ten, co odmítl trhat
Petr Borkovec: Nikdo nemiluje muže, který se upaluje v zrcadle
Petr Borkovec: Spokojené nářky
Petr Borkovec: Kurzy kreslení ptáků za soumraku
Petr Borkovec: Writer in Residence
Petr Borkovec: Prázdniny teprve začínají
Petr Borkovec: Smutek a knihovnice
Milan Děžinský: Opožděné poděkování
Emil Hakl: Běží další kolo…
Emil Hakl: Setkání s drakem
Emil Hakl: Můj díl másla na hlavě
Emil Hakl: Bábel a dvě umrtvovačky
Petra Hůlová: Fackovací panák David Zábranský
Petra Hůlová: Him not?
Petra Hůlová: Vaculík, Mácha a Hakl na panelu
Petra Hůlová: Nezdařený pokus porodit do veřejného bazénu
Petra Hůlová: Jak Martin Krafl nalil čistého vína
Marie Iljašenko: Kolik váží básnická sbírka?
Marie Iljašenko: Fantazie o pilotovi
Marie Iljašenko: O poezii a zimě
Marie Iljašenko: S ruskou písní na rtech
Marie Iljašenko: Básně z Ikey
Kees Mercks: Brno
Radek Malý: Potýkání s Faustem
Petr Motýl: Česká literatura prezidentská
Petr Motýl: Proč jet do Třebíče v zimě
Petr Motýl: Knížky a Vánoce
Petr Motýl: Psáno o letošních Dušičkách
Petr Motýl: Čtení na dovolenou
Markéta Pilátová: Haiťani nejsou Marťani
Markéta Pilátová: Kůže
Markéta Pilátová: Legionářský dopis brazilské mámě
Markéta Pilátová: Velebné velryby
Markéta Pilátová: Osmdesátky!
Markéta Pilátová: Je to v hlavě!
Markéta Pilátová: Nepodceňuj poezii!
Magdaléna Platzová: Výzva bývalým spolužákům
Magdaléna Platzová: Kdo nepláče s obětí…
Magdaléna Platzová: Uražená milenka a mýtus revoluce
Jáchym Topol: Kosovrh, hůlava a Moby Dick
David Zábranský: Čeká nás velký lesknoucí se rok
David Zábranský: Chvála zdi
David Zábranský: Číňané nás brzy pozabíjejí!
David Zábranský: Za_raný turisti
Juan Zamora: Agatha, služky a skrytá reklama

© David Zábranský
ilustrace © Lela Geislerová

Diskuse

Vložil: Svojíř, 24.02.2019 00:50
Zábranský, David: Moje trable s Českou televizí
Co je to za pitomost? O čem ten pán píše? Dost... už nikdy. Vysvětlení - byl jsem tu víceméně náhodou, hledat jeden překlad. Narazil jsem na tento sloupek. Už se to nestane.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3340x

Inzerce