Fabisińska, Liliana: Houby

Fabisińska, Liliana
Houby

recenze dětská

Houby, velkoformátová, originálně ilustrovaná kniha encyklopedického typu, si hned na první pohled říká o obdivné wow! Zaujme nejen budoucí mykology-amatéry, ale i zapálené houbaře, kteří si chtějí oblíbenou českou volnočasovou aktivitu zasadit do solidního vědomostního rámce.

Neobyčejný svět hub (nejen) pro malé čtenáře
Liliana Fabisińská
: Houby: Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení. Přel. Marta Harasimowicz, Pikola, Praha, 2018, 96 s.

Zábavná i poučná monotematická encyklopedie Houby – Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení je společným dílem populární polské autorky dětských knih Liliany Fabisińské a polské grafičky, designérky a ilustrátorky Asiy Gwisové. Velkoformátová kniha na první pohled upoutá svou výtvarnou podobou – stránkám dominují barevné ilustrace, které v propojení s nejrůznějšími fonty písma vytvářejí téměř živé obrazy. Gwisová kombinuje barevná fantastická vyobrazení s černobílými realistickými kresbami a hravou koláží. Po obsahové stránce v sobě Houby snoubí věky prověřené znalosti s nejnovějšími poznatky a informacemi a – podle nakladatelské anotace – zaujmou již děti od osmi let.

Kniha Liliany Fabisińské vychází z faktu, že říše hub je navzdory své bohatosti velice málo probádána. A tak téma nasvětluje z mnoha různých úhlů pohledu. Na začátku podává ty nejobecnější informace – jaké je postavení hub v rostlinné a živočišné říši, jaká je jejich historie a také z čeho se skládají a jaká jsou jejich specifika. Později čtenář najde množství užitečných rad, například jak si houby pěstovat doma nebo jak odlišit jedovaté od těch jedlých. Začleněn je i malý atlas hub, který obsahuje nejznámější jedlé, jedovaté a chráněné houby a který je doplněn velmi zajímavým etymologickým vstupem o vzniku jmen jednotlivých hub. Zmíněna je i řada nejrůznějších receptů a způsobů, jak lze houby zpracovat. Pozornost přitom není věnována jen středoevropským houbám, ale také zástupcům hub z celého světa, třeba takzvanému tibetskému zlatu či kombuše. Své místo mají v knize i plísně a několik unikátních druhů, například houby, které v noci svítí nebo které svým tvarem připomínají chobotnice, kameny či zmrzliny. Závěr knihy patří nečekaným možnostem, jak využít houby v moderním světě (jako alternativu k plastu či jako stavební materiál).

Liliana Fabisińská vytěžila své téma opravdu svědomitě a nápaditě. Její multidisciplinární přístup určitě představoval velkou výzvu i pro překladatelku knihy Martu Harasimowicz, která se však svého úkolu zhostila také se ctí a odborná porota ji nominovala na letošní cenu Zlatá stuha v kategorii překlad literatury faktu pro děti a mládež.

 

© Anna Fauknerová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 65 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

80%autor článku   60%čtenáři

zhlédnuto 1552x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce