Jongh, Aimée de

Jongh, Aimée de

portrét komiks

Aimée de Jongh je výrazná nizozemská výtvarnice a autorka komiksů. Českým čtenářům se představila netradičním milostným příběhem milenců „třetího věku“, který vytvořila společně s proslulým belgickým (frankofonním) komiksovým scenáristou Zidrou. Její tvorba je však žánrově, stylově i obsahově daleko různorodější.

Aimée de Jongh

Aimée de Jongh (nar. 1988, Waalwijk) je přední nizozemská výtvarnice se zaměřením na komiks, kreslenou animaci a ilustraci.

Kreslířsky debutovala už jako středoškolačka ve stylu manga na poloamatérské komiksové scéně, první knížka jí vyšla v roce 2005 v haarlemském komiksovém nakladatelství BeeDee: šlo o soubor jejích internetových stripů Aimée TV. Stylový rejstřík si rozšířila na rotterdamské Willem de Kooning Academie, kde studovala v letech 2007–2011 animaci, a v oboru se dále zdokonalila půlročním studiem na Královské akademii výtvarných umění (KASK) v belgickém Gentu. V roce 2017 absolvovala také letní kurz animace na výtvarné škole GOBELINS v Paříži. Od mládí kreslí stripy a ilustrace pro řadu nizozemských novin a časopisů – široké publikum oslovila zejména autobiograficky laděným stripem Snippers (Útržky), který vycházel v letech 2012–2017 denně v bezplatně distribuovaném deníku Metro.

Její tvorbu pro děti (komiksovou sérii Kito & Boris a ilustrace dětských knížek) vydává vlámské nakladatelství De Eenhoorn.

Svůj první komiksový román vydala v roce 2014: psychologický thriller o knihkupci, který byl svědkem sebevraždy a teď ho hryžou výčitky svědomí, nesl název De terugkeer van de wespendief (Návrat včelojeda). De Jonghová za knihu získala prestižní belgickou komiksovou cenu Prix Saint-Michel v kategorii nejlepšího komiksu v nizozemštině, britský list The Guardian označil anglickou verzi za jeden z nejlepších komiksů roku 2016. Kromě angličtiny vyšla kniha i ve francouzském, srbském a španělském překladu. Roku 2017 byl podle ní natočen nizozemský televizní film.

Mezinárodní ohlas otevřel de Jonghové dveře do frankofonních komiksových kruhů, tedy mezi světovou špičku v tomto žánru. Výsledkem je milostný příběh šedesátníků Nevyhnutelná opotřebovanost citů (2018, L’obsolescence programmée de nos sentiments), který nakreslila podle scénáře proslulého belgického komiksového autora Zidrou (vlastním jménem Benoît Drousie, nar. 1962, Anderlecht). Za nizozemskou verzi Bloesems in de herfst (vyšla souběžně s francouzskou) získala nizozemské ocenění Stripschappenning v kategorii nejlepší album roku 2018. Anglický překlad knihy představila na jaře 2019 jako jeden z čestných hostů komiksového festivalu (Comic Arts Festival) v Torontu.

Zároveň však nezanedbává ani vlastní tvorbu v nizozemštině: na podzim 2017 pobývala v uprchlickém táboře Kara Tepe na řeckém ostrově Lesbos a formou komiksu s názvem Europe’s Waiting Room (Čekárna Evropy) podala zprávu o tamní kritické situaci (komiks vyšel v prosinci 2017 na webu nizozemského deníku NRC). V roce 2019 také publikovala svůj první autobiografický komiksový román TAXI!, v němž zaznamenává své rozhovory s taxikáři ve čtyřech světových metropolích: v Los Angeles, Paříži, Jakartě a Washingtonu.

Úspěchy slaví i na poli animovaných filmů. Za krátký film One Past Two (2011), jímž absolvovala Willem de Kooning Academie, získala cenu Maaskant za nejlepší absolventský projekt. Krátký animovaný film Aurora se v roce 2012 promítal v nizozemských kinech jako předfilm. Kreslené animace vytváří také pro řadu nizozemských televizních pořadů. Ve spolupráci s nizozemskou harfistkou Lavinií Meijerovou natočila celovečerní animovaný film Behind the Telescopes (2016).

De Jonghová žije v Rotterdamu.

 

Česky:
Aimée de Jongh
, Zidrou: Nevyhnutelná opotřebovanost citů. Z francouzského orig. L’obsolescence programmée de nos sentiments přel. Ondřej Hrách. Argo, Praha 2019, 144 s.

Ceny:
2011 Maaskant Prijs, nejlepší absolventský projekt, za krátký film One Past Two
2014 Prix Saint-Michel, v kategorii nejlepší komiksové album v nizozemštině, za De terugkeer van de wespendief
2019 Stripschapppenning, v kategorii nejlepší album roku 2018, za Bloesems in de herfst (Nevyhnutelná opotřebovanost citů)

Díla (výběr):
2011 One Past Two, krátký animovaný film
2012 Aurora, krátký animovaný film
2013 Snippers, knižní vydání stripů z deníku Metro
2014 De terugkeer van de wespendief, komiksový román
2016 Behind the Telescopes, celovečerní animovaný film ve spolupráci s Lavinií Meijerovou
2017 Europe’s Waiting Room, publicistický komiks
2018 L’obsolescence programmée de nos sentiments (spoluautor Zidrou), komiksový román, č. Nevyhnutelná opotřebovanost citů, 2019
2019 TAXI!, autobiografický komiksový román

Internetové odkazy:
Webové stránky autorky (v angl.)
Portrét na Wikipedii (v niz. a fr.)
Podrobný portrét na webu Lambiek v angl. a v niz.
ukázka z filmu Behind the Telescopes
rozhovor s autorkou o komiksu Nevyhnutelná opotřebovanost citů, VN (v niz.)
rozhovor s autorkou o komiksu TAXI! (v niz.)

 

© Magda de Bruin Hüblová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 750x

Inzerce