Kucharska, Nikola: Zvířata

Kucharska, Nikola
Zvířata

recenze dětská

Nová velkoformátová dětská kniha z Polska přichází se zajímavým způsobem, jak mladší čtenáře poučit o světě zvířat, především po grafické stránce však za špičkami žánru pokulhává.

Jak fungují zvířata?
Nikola Kucharská
: Zvířata. Zábavná anatomie pro děti. Přel. Anna Halfarová, Praha, Euromedia group – Pikola, 2018, 32 s.

Nová kniha ze série polských velkoformátových ilustrovaných dětských encyklopedií, kterých u nás v posledních letech vychází čím dál víc, je věnována anatomii živočichů. Hlavní hrdinka, milovnice zvířat Klára, si neumí vysvětlit mnoho záhad z jejich světa. V komiksových intermezzech se vysvětluje vznik dětské učebnice anatomie zvířat, kterou pro zvídavou vnučku vytváří dědeček Ignác.

A učebnice je to svérázná, kombinuje totiž Ignácův odborný popis (tiskem, seriózním jazykem, věcně a znalecky) s Klářinými dodatky (psacím písmem, s dětskou jazykovou hravostí, vtipem). Ilustrace zvířat sdružených do čtyř oddílů – domácí zvířata, zvířata v parku, na statku a lesní zvířata – mají stejný charakter. Živočichové jsou zobrazeni v řezu, který však nechce aspirovat na vědeckou přesnost, ale spíše vtipně vykládá určité principy. Například konstatovaná přilnavost potkaních tlapek je ilustrována kolíčky na prádlo, uloženými ve stehenní části potkanovy končetiny. Glosy vepsané vnuččinou rukou vysvětlují čtenářům některé cizí pojmy, přinášejí ale také humor, který je na knize tím nejcennějším: třeba kočka kromě „centra kočičáctví“ ve svých útrobách schovává „vrnicí ústrojí“ (zobrazené jako komplikovaný stroj s řemenicí), kráva obsahuje „transformátor potravy v hnojivo“ a holub „odhalovač umytých oken a čistých parapetů“.

Kniha Zvířata polské spisovatelky a ilustrátorky Nikoly Kucharské přináší mnoho překvapivých informací ze světa živočichů (želvy se umí pohybovat velmi rychle, křeček naběhá v kolotoči 7 km denně, čokoláda je pro psy jedovatá), které však často zůstávají pouze konstatovány (případně vysvětleny smyšleným humorným ústrojím) a které se v drtivé většině případů týkají spíše zvířecích zvyků než anatomie, jak by člověk očekával na základě podtitulu. Dlužno dodat, že v Polsku jsou Zvířata jedním svazkem ze známé řady Jak to funguje (další svazky popisují lidské tělo a budovy; česky vyšlo pouze Lidské tělo, Pikola 2018) a že je vděčnější vnímat bizarní humor a svéráz publikace v kontextu dalších titulů.

Přijetí Zvířat se bude s přibývajícími svazky edice nejspíše zlepšovat. Sama o sobě nestrhnou vizuálním bohatstvím velkolepých Map, informační hloubkou knihy Pod zemí, pod vodou ani neobyčejnou grafickou kvalitou řady Dinosaurium, Animalium a Botanicum či Včel Piotra Sochy. Zvířata zaujmou spíše jazykovými legráckami, vycházejícími z dětského pohledu na složitý svět zvyků a anatomie zvířat.

 

Na podobné téma:
Piotr Socha
: Pilný jako včela a polský ilustrátor

 

© Michael Alexa

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 37 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

50%autor článku   56%čtenáři

zhlédnuto 757x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce