
Motýl, Petr
Broučci svatojánci
sloupek
beletrie česká Broučci svatojánci
Svátek svatého Jana je zkrátka pestrý a může se během něj stát všechno, na co si pomyslíte, tak jako ve Snu noci svatojánské. Jak by se to všechno mohlo vejít do sloupku, který se dá číst i ve dne?
Broučci, ti se do sloupku ale vejdou, ti jsou drobouncí, mnohem menší, než byste si pomysleli, když o svatém Janu vidíte jejich světýlka tak krásně a jasně zářit v zahradě nebo na kraji lesa.
Knížku o Broučcích napsal evangelický farář Jan Karafiát. Pětašedesát let po svém vydání vyšla poprvé s ilustracemi Jiřího Trnky, a tak i děti, které už nečtou, se mohou radovat ze světélek Broučků díky Trnkovým loutkám a televizní obrazovce.
Jan Karafiát se narodil v malém městečku Jimramov na Moravě, část městečka zvaná Benátky leží ale v historických Čechách. Broučci tedy patří všem, Moravákům i Čechům, a v jimramovském muzeu mají vystaveny i překlady Broučků do japonštiny a čínštiny. Už dlouho jsem si přál do Jimramova zavítat a letos se mi to konečně podařilo. A tak jsem na vlastní oči spatřil rodný domek Jana Karafiáta i pamětní desku na něm i potok za tím domem, který je vlastně řeka Svratka. A tam u potoka „broučci spí a spí a spí“, jak píše Ivan Blatný, který dozajista pro svou báseň byl Jimramovem inspirován, z Brna to neměl daleko. U toho potoka jménem Svratka si malý Jan Karafiát, když ještě nebyl farářem, ale osmým z deseti Karafiátovic dětí, hrával od jara do podzimu.
V Jimramově jsem se ubytoval, což si jako bohatý spisovatel postaršího typu, kterému jeho knížky vynášejí nějaký ten stamilionek ročně, mohu dovolit. Pracovat na vrátnici chodím, jen abych přišel mezi lidi a neztratil se ve svatojánských snech.
A tak jsem si mohl přečíst Broučky přímo v místě, kde se jejich autor narodil a odkud je v Broučcích mnohá reálie. Například maminka. Na prázdninách u maminky Jan Karafiát, tehdy učitel v Čáslavi, text Broučků dopsal a s maminkou se o mnohé větě v Broučcích poradil.
Z Jimramova je „špejlek“, kterým se chaloupka Broučků zavírá na zimu, z Jimramova jsou hraničky pečlivě naskládaného dřeva, které jsou v okolí městečka i přímo v něm vidět dodnes, od maminky z Jimramova jsou i polívčičky, které Brouček i Jan Karafiát měli tolik rádi, zelňačku ze všech nejraději.
Bude svatojánská noc. Tak neztraťte hlavu v lese jako nešťastný Toman (považovaný čtenářkami za básníka Karla Tomana), který se vydal do noci v Čelakovského Lesní panně. Anebo ne, ztraťte ji! Ztraťte hlavu! Sen svatojánské noci je přeci tolik krásný. Broučci vám budou svítit na cestu, ti tolik poslušní Broučci, takže cestu domů, i když třeba pochroumaní, nakonec určitě najdete. A na stole tam na vás bude čekat kapka medu, jiskřička másla, maminka a zelná polívčička.
Dora Kaprálová: Nekrolog za Olina
Petr Borkovec: Točka
Markéta Pilátová: Vesmírný kompost
Magdaléna Platzová: Otevřený dopis premiéru Babišovi
Marie Iljašenko: Jak zůstat za barem. Lekce rodného jazyka
Petr Borkovec: Za Alicí Wierpichovou
Emil Hakl: Vývar
Petr Motýl: Jak se Češi vypořádali s koronavirem
Petr Borkovec: En scen ur ett äktenskap
Markéta Pilátová: Umyj si ruce a zaplať své služce
Petr Motýl: Na Květnou neděli
David Zábranský: Jsme na moři
Petr Borkovec: Vdovy na jaře
Markéta Pilátová: Café Corso
Petr Borkovec: Na parapet
Marie Iljašenko: Jak psát dopis do vězení na Krymu
Emil Hakl: Proč nejsem optimista
Marie Iljašenko: Sbohem, Apollo
Petr Borkovec: Erik, já a dvě mámy
Petr Motýl: Božena Němcová navždy
Anna Bolavá: Novoroční burza ryb
Markéta Pilátová: Na klíně králů
David Zábranský: Ideální rok pro nuly a dvojky
© Petr Motýl
ilustrace © Lela Geislerová