Glück, Louise

Glück, Louise

portrét beletrie zahraniční

Přední americká básnířka Louise Glücková se stala držitelkou letošní Nobelovy ceny za literaturu. Nobelův výbor ocenil „strohou krásu“ jejího „nezaměnitelného básnického hlasu“, který „dodává existenci jednotlivce univerzální rozměry“.

Nobelova cena za literaturu pro Louise Glückovou

Americká básnířka Louise Glücková (1943) pochází z rodiny maďarských Židů a od mládí je zjevně předurčena psát intimní a často temnou poezii. Prvním traumatem, s nímž se musela vyrovnávat (a které dosud ovlivňuje její tvorbu), byl skon starší sestry, která zemřela ještě předtím, než se Louise Glücková narodila. Na střední škole se u Glückové posléze rozvinula anorexie, což mělo mimo jiné za následek, že nikdy nedokončila vysokoškolské studium. Akademické prostředí jí však nezůstalo uzavřeno, v současné době učí na Yaleově univerzitě. V letech 2003–2004 pak zastávala post hlavního amerického básníka (Poet Laureate).

Zkušenost s anorexií měla pro Glückovou i jiné důsledky. Během léčby se prý naučila náležitě si utřídit myšlenky a nově nalezenou mentální disciplínu promítla i do své tvorby. Glücková opravdu váží každé slovo a pro její básně je typický strohý, uměřený tón, čímž navazuje například na básnířku Emily Dickinsonovou. Kritik William Logan dokonce popsal její styl mj. jako „vyhublý na několik nervózních sloves“ a „hladovějící po přídavných jménech“. Glücková většinou píše v první osobě a vyhýbá se rýmům.

Tematicky se autorka věnuje různým druhům traumatu, vztahům mezi muži a ženami, případně mezi matkou a dítětem, přírodě apod. Její poezie je často autobiografická, ale osobní zážitky v jejích básních vždy nabývají širší platnosti. Glücková také nezřídka čerpá z řecké a římské mytologie a pracuje s mytologickými odkazy. Týká se to například dlouhé básně October (Říjen, 2004), která reaguje na útoky na Světové obchodní centrum z roku 2001.

Glücková dosud vydala čtrnáct básnických sbírek, mezi jinými Medowlands (1996), což je převyprávění Homérovy Odysseie, v níž se autorka soustředí na postupný úpadek manželství. Za sbírku Wild Iris (Divoký kosatec, 1993), jež také byla přeložena do češtiny, obdržela Pulitzerovu cenu. Česky vyšla i její poslední sbírka Faithful and Virtuous Night, kterou pod názvem Noc věrnosti a ctnosti v roce 2017 a v překladu Terezy Vláškové vydalo nakladatelství Argo.

 

© Johana Horálková

Diskuse

Vložil: JF, 16.10.2020 17:31
Glück, Louise
Není zač.
Vložil: Johana Horálková, 15.10.2020 15:39
Glück, Louise
Děkuji za upřesnění.
Vložil: JF, 15.10.2020 11:06
Glück, Louise
Šíře znalostí Milana Valdena je vskutku obdivuhodná, hotová otevřená Wikipedia, jak on to jenom dělá!
Vložil: Milan Valden, 15.10.2020 10:28
Glück, Louise
Louise Glücková vydala 12 básnických sbírek a dva soubory básní: The First Four Books of Poems (1995) a Poems 1962–2012 (2012). Zmínit je také potřeba dvě esejistické knihy: Proofs and Theories: Essays on Poetry (1994) a American Originality: Essays on Poetry (2017).
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1152x

Inzerce
Inzerce
Inzerce