Martin, Paul: Zločinu na stopě

Martin, Paul
Zločinu na stopě

recenze dětská

Obrazová kniha pro děti představuje třináct různých záhad, s nimiž si čtenář může zahrát na detektiva: jeho úkolem je s pomocí indicií v textu, a především v pestrých ilustracích najít viníka či ztracené předměty.

Otoč stránku a vyřeš záhadu
Paul Martin
: Zločinu na stopě 2. Přel. Petr Himmel, Garamond, Praha, 2020, 64 s.

Třináct detektivních příběhů z obrazové knihy Zločinu na stopě 2 (jíž Paul Martin přirozeně navazuje na předešlý díl Zločinu na stopě, který vyšel v nakladatelství Garamond už před lety) je doslova ohraničeno konkrétní dvoustranou. Na protilehlých listech je naznačeno, jak se mají ohnout, aby vytvořily originální kulisu danému případu. Čtenář tak může nahlédnout dovnitř prostoru, ať už se jedná o iglú, hrad, karavan, koncertní sál nebo cirkus. Může jej také zavřít a prohlédnout si, jak vypadá zvenku. Už samotný fakt, že se mají stránky přehýbat, je pro děti lákavý, jelikož mají možnost knihu dotvářet. A přitom si ještě mohou zahrát na detektiva: úkolem je s pomocí indicií v textu, a především v obraze najít viníka nebo ztracené předměty.

Jednotlivé kriminální případy vždy shrnuje krátký text, který malému detektivovi představuje kontext. Dále jsou popsáni aktéři záhady, ať už jsou to oběti, svědci či podezřelí. Text a obraz se navzájem doplňují, nebo naopak vyvracejí, takže lze například poznat, že někdo z pachatelů lže. Na obrázku je nutné hledat různé stopy, prohlížet si místnosti a objevovat schované předměty. Obrázky vnitřního a vnějšího prostoru jsou rovněž provázané, je třeba dívat se dovnitř i ven, aby bylo možné odhalit, kam vedou jednotlivé cestičky, schody, dveře a okna.

Nakladatelství Garamond na svých webových stránkách doporučuje tuto hravou publikaci čtenářům od 7 let, kniha ale určitě nebude nudit ani desetileté či dvanáctileté děti. Vyřešení jedné záhady zabere přibližně deset minut, čtenář najde většinu indicií v obraze či textu, musí se pozorně dívat i číst. Výhodou tedy je, když už dítě umí číst samo, aby se případně mohlo k návodnému textu vracet, pokud si neví rady, pomocné otázky mu poradí, na co se zaměřit. Při hledání je třeba zapojit logické uvažování, například porovnat stopy s podrážkou bot podezřelých nebo vyloučit některé podezřelé kvůli jejich výšce a podobně. V některých případech je nutný i obecnější přehled, hodí se například vědět, co je třeba ke skoku o tyči či jaký kostým nosí želva Ninja. Řešení všech úkolů pak luštitelé najdou na konci knihy.

Případy jsou mnohdy humorné díky samotné zápletce. V jednom z příběhů například host v hotelu v podobě iglú nedopatřením rozpustí jeho část, protože si chtěl přitopit v kamnech. Zábavně pojatý je také text, což dokládají především jména postav. Překladatel Petr Himmel si dal na převodu humorných prvků záležet a podařilo se mu vytvořit v češtině funkční slovní hříčky, mnohdy založené na rozdílu zvukové a psané formy jazyka. Mezi postavami tak najdeme například olympijskou šampionku v bruslení Linu Bruce-Lee, lučištníka jménem Alex Trefanastopro nebo hlídače indického chrámu zvaného Sekur Rity.

Grafické zpracování alba nešetří barvami. Kresby jsou přirozeně do značné míry zjednodušené a stylizované, přesto kniha dává nahlédnout do různých prostředí našeho i fiktivního světa. Děti se mohou na chvíli ocitnout třeba v Indii, na severním pólu, na pláži či na Marsu. Příběhy jsou jedinečné i svým výtvarným zpracováním, neboť se na vzniku publikace podílelo hned několik ilustrátorů. Jako „hlavní pachatel“ je uveden Paul Martin, autor francouzských komiksů a knih pro děti. Jeho zásluhou vznikl nejen koncept, ale i scénář a první náčrty knihy. Každý z dvanácti „kompliců“ knihy pak po svém jednu záhadu ilustroval.

Paul Martin v rodné Francii zkoncipoval již sedm dílů projektu Zločinu na stopě (Énigme à tous les étages, doslova tedy: Záhada na každém patře), které vycházely od r. 2004 do r. 2020 v nakladatelství Bayard éditions. V Česku vyšly zmíněné dva díly v nakladatelství Garamond v překladu Petra Himmela, první v roce 2006 a druhý v roce 2020. Na českých webech, ať už knihkupectví, nebo knihovnických katalogů, se objevují dvě různé varianty názvu: Zločinu na stopě a Na stopě zločinu. Možná jde o další vrstvu detektivního pátrání? Důvodem nejspíš je grafické ztvárnění obálky, které dovoluje číst text v obou variantách.

Pokud se dočkáme českého vydání dalších dílů, určitě bude na co se těšit. Pro zvídavé děti je to zábavná a do jisté míry i vzdělávací knížka.

 

© Alžběta Bartáková

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 61 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

70%autor článku   64%čtenáři

zhlédnuto 1461x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce