Smith, Ali
Hotel World

recenze beletrie zahraniční

Skotská prozaička Ali Smith není u nás moc známá, snad i proto, že i v Británii přicházel její úspěch pomalu a nestala se z ní literární hvězda přes noc (což byl případ třeba Zadie Smith, Matthewa Kneala a mnoha dalších), ale reputaci si budovala postupně - nejprve brilantními povídkovými sbírkami a svůj vzestup k význačnému literárnímu renomé završila loni románem Hotel World.

Jak se žije a umírá v hotelu Svět
Ali Smithová: Hotel World, vydal Hamish Hamilton, 2001, 236 stran, cena 10.99 liber

Skotská prozaička Ali Smith není u nás moc známá, snad i proto, že i v Británii přicházel její úspěch pomalu a nestala se z ní literární hvězda přes noc (což byl případ třeba Zadie Smith, Matthewa Kneala a mnoha dalších), ale reputaci si budovala postupně - nejprve brilantními povídkovými sbírkami a svůj vzestup k význačnému literárnímu renomé završila loni románem Hotel World (Hotel Svět), který se dokonce dostal i do úzké nominace na Booker Prize.

Právě proto, že Ali Smith je u nás tolik neznámá, vyplatí se říct několik slov o ní samotné. Narodila se v roce 1962 v Inverness a první knihu, povídkovou sbírku Free Love and Other Stories (Volná láska a jiné povídky) vydala v roce 1995. Kniha se těšila přízni kritiků, dostala cenu Saltfire za nejlepší literární debut a cenu skotské rady pro umění (Scottish Arts Council), ovšem u čtenářů takového pochopení nedošla. V roce 1997 kritika opět nadšeně přijala její první román Like (Jako), po němž následovala další povídková sbírka Other Stories and Other Stories (Další povídky a další povídky). Ta spatřila světlo světa v roce 1999. Konečně roku 2001 vydala tato autorka, dnes žijící v Cambridge, svůj druhý román Hotel World.

Ani ten není okamžitým bestsellerem. Je to dílko náročné, důkladně propracované, ovšem zároveň nesnadno čitelné, neboť každá situace je několikavrstevnou metaforou. Děj knihy je situován - jak napovídá samotný název - do hotelu a odehrává se během jedné jediné noci. V hotelu se setkává pět postav z různých společenských i kulturních vrstev, přičemž jedna z postav je duchem dívky pracující v hotelu, jež zemřela při záhadné nehodě.

To, že postavy pocházejí z různých vrstev, je samo o sobě dost výmluvné: pro některé z nich je pobyt (byť třeba jednodenní) v hotelu neuvěřitelným zážitkem - na chvíli se povznesli nad svou životní úroveň a zakoušejí luxus, o němž se jim třeba ani nesnilo. Naopak pro jiné postavy představuje pobyt v hotelu degradaci, úpadek (finanční úpadek anebo třeba nemožnost najít v konkrétní den jiné ubytování). Z této výchozí situace Ali Smith rozehrává zajímavou hru s postoji jednotlivých postav, protože samozřejmě jejich pocit se dost věrně promítá do jejich chování, názorů. Jedna noc v hotelu Svět představuje obraz života na pomezí mezi smrtí (zde reprezentovanou mrtvou dívkou) a životem (který stojí na horizontu v podobě nastávajícího rána), života natolik rozmanitého, že není možné jej pojmout do jednoho pohledu, jazyka, do jedné hypotézy. Noční děj v hotelu Svět je jakousi apoteózou rozmanitosti a plurality.

Asi nejúžasnějším rysem románu je jeho jazyk. Smith píše úsporným, velice přesným jazykem a její sevřené texty jsou ilustrací slavného Čechovova výroku, že stručnost je sestra talentu. Navíc hodně z toho, co lze z románu vyčíst, je zakódováno nikoli do obsahu, nýbrž do jazyka (jazyk každé z postav odráží její postavení, ale i duševní rozpoložení, přičemž mrtvá dívka promlouvá spektrálním jazykem, její přítomnost se vznáší kdesi nad samotnou hranicí řeči).

Svůj talent Ali Smith dostatečně prokázala už v povídkách, kde nasbírala cenné zkušenosti. A tento druhý román - byť třeba některé z raných povídek vyznívají ještě silněji - je nejlepším důkazem o tom, že získané zkušenosti dokázala skloubit s talentem a náležitě využít.
Ladislav Nagy, srpen 2002

Hotel World od Ali Smithové oceněn skotskou radou pro umění
Cenu za "Nejlepší knihu roku" (a odměnu 10.000 liber), již každoročně uděluje Scottish Arts Council získala Ali Smithová. Autorka pocházející ze skotského Inverness, avšak dnes žijící v Cambridge, byla poctěna za svůj loňský román Hotel World (Hotel Svět), když už předtím kritiku zaujala (rovněž oceněnou) sbírkou povídek Free Love (Volná láska). V roce 1997 vydala svůj první román Like (Jako), po kterém následovala další povídková sbírka Other Stories and Other Stories (Další povídky a další povídky).
Devětatřicetiletá Smithová je na literární ocenění zvyklá, ostatně jednu z významných cen dostala už její první povídková sbírka, navíc Hotel World byl nominován jak na prestižní Booker Prize, tak na Orange Prize, udělovanou ženským autorkám, nicméně ani v jednom případě neuspěla - podle svých slov kvůli sociálnímu kontextu, v němž není pro knihu takovéhoto ladění místo. 
-ln- 21/6/2002

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 101 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

56%čtenáři

zhlédnuto 3950x

štítky k článku

Inzerce