Detailní vyhledávání


Hledat v článcích

Podle jména

Jméno spisovatele:
Jméno knihy:
Autor článku:

Filtrovat žánry
Filtrovat sekce


Filtrovat typy položek


Filtrovat podle data zveřejnění článku
od:
do:

Filtrovat štítky


Zobrazení:

Nalezené články

Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky
Autor článku: Irena Fesjuková - 9. 3. 2009
recenze
Tato sbírka povídek zve českého čtenáře na exkurzi do ukrajinské moderní literatury a nabízí jiný a pro českou společnost netradiční pohled na Ukrajinu a ukrajinskou kulturu.
Pohádky, pověsti a humorky z Bosny a Hercegoviny
Autor článku: Enes Mustafović - 28. 9. 2005
anotace
Anotace k připravovanému titulu vydavatelství Argo přibližující prostřednictvím pohádek, pověstí a humorních příběhů orientální svět historické Bosny a Hercegoviny českému čtenáři.
Literatura v Evropě
4. 6. 2006
anotace
Sborník představuje současnou evropskou literaturu ze zcela aktuálního pohledu – zaměřuje se především na události posledního roku. Nabízí bohaté údaje o „malých“ i „velkých“ literaturách: probírá je systematicky po jednotlivých jazykových oblastech. Vymezuje přitom hlavní trendy, zmiňuje významné autory a jejich díla, uvádí výčet čerstvě udělených literárních cen, upozorňuje na kulturní akce spojené s literaturou.
Zografu, Lili: "Prostitutka" 1
Autor článku: Markéta Kulhánková - 6. 4. 2008
recenze
Z knihy, již má český čtenář jako vůbec první dílo této spisovatelky k dispozici, prýští silný individualismus a nezkrotná touha po svobodě.
Havlíček, Tomáš; Klingorová, Kamila; Lysák, Jakub et al.: Atlas...
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 2. 2018
recenze
70%
Současné náboženské rozvrstvení naší země je pestré: nechybí v něm jediismus, pohanství ani neinstitucionalizovaní katolíci. Klišé o zcela ateistických Češích nebo o urputném boji mezi křesťanstvím, jež má být zdejším obyvatelům od pradávna vlastní, a rychle se vzmáhajícím islámem, berou díky tomuto atlasu za své. Tedy mohly by.
Ateš Periša - ohnivý muž. Legendy, pohádky a humorky z Bosny...
Autor článku: Barbora Gergelová - 18. 12. 2006
recenze
Kniha pohádek, pověstí, legend a humorek z Bosny a Hercegoviny ve výboru Anežky Kindlerové a Jaroslava Otčenáška nám plasticky přibližuje kouzelný svět křesťansko-muslimské lidové slovesnosti.
Prochasko, Taras: "Halič" FM, recenze a ukázka
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 10. 7. 2003
ukázka
Knížka rozhlasových úvah mladého ukrajinského autora na rozličná témata.
Triantafyllu, Soti
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 17. 5. 2003
portrét
Triantafyllu (nar. 1957) patří mezi nejčtenější současné řecké autory.
Heidenreichová, Elke
Autor článku: Barbora Šrámková - 1. 6. 2003
portrét
Elke Heidenreichová působí jako moderátorka, autorka rozhlasových her a televizních pořadů, spolupracovala též na vydání Kindlerova literárního lexikonu. Od poloviny 80. let se věnuje ve větší míře vlastní literární tvorbě.
Sňadanko, Natalka
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 2. 12. 2008
portrét
Portrét ukrajinské prozaičky, novinářky a překladatelky Natalky Sňadanko (nar. 1973). Její povídka Výlet smrtelně nemocných vyšla v české antologii současné ukrajinské povídky Expres Ukrajina.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky 2 (in...
Autor článku: Alexej Sevruk - 1. 10. 2010
recenze
Že Ukrajinci nejsou jen zdatní loupežníci, pasáci, prostitutky a vymahači výpalného, ale mj. také pozoruhodní spisovatelé deklaruje nedávno vydaná antologie současné ukrajinské povídky Expres Ukrajina.
Vánoční tipy iLiteratury 2010
29. 11. 2010
aktualita
Seznam knih, které by podle recenzentů iLiteratura.cz neměly chybět pod stromečkem.
Zabužko, Oksana: Sestro, sestro 2
Autor článku: Alexej Sevruk - 2. 7. 2008
recenze
Povídková sbírka současné ukrajinské autorky O. Zabužko věnující se tématu ženy.
Prokop, Daniel: Slepé skvrny (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 3. 2020
recenze
90%
Zdařilé porovnání národních mýtů a statistických dat. Kniha, která může být návodem k řešení společenských problémů i skvělou ukázkou bezpředsudečné a nečernobílé argumentace.
Pomsta Oleksy Dovbuše
Autor článku: Ladislav Petráš - 24. 2. 2006
recenze
První kniha ukrajinských mýtů, pohádek a pověstí, která osloví čtenáře každého věku a vzdělání.
Literatura ve světě 2004
Autor článku: Jovanka Šotolová - 29. 5. 2005
anotace
Vychází ročenka o literatuře ve světě v roce 2004.
Runciman, Steven: Den, kdy padl Cařihrad
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 17. 5. 2003
recenze
Nové vydání známé knihy jednoho z největších byzantologů 20. st. Populárně-naučná publikace vhodná pro odborníky i laiky.
Neborak, Viktor - portrét autora z básnické tvorby
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 17. 5. 2003
ukázka
Viktor Neborak (*1961) je současný ukrajinský básník, prozaik a literární vědec. Je jedním z autorů literární skupiny Bu-Ba-Bu, představitelem tzv. poezie karnevalu.
Cena Angelus 2013
Autor článku: Ivan Jackanin - 23. 10. 2013
aktualita
Letošní cenu Angelus, která je od roku 2006 určena knihám středoevropských autorů, jež vyšly v uplynulém roce, získala ukrajinská spisovatelka Oksana Zabužko za svůj poslední román Muzeum opuštěných tajemství (v českém překladu vyšel letos).
Bula, Oksana: Medvěd nechce jít spát
Autor článku: Jitka Nešporová - 8. 11. 2018
recenze
90%
Nejen lidé by nejradši chtěli právě to, čeho se jim nedostává. Ani zvířata v lese nejsou vždycky spokojena s tím, co mají. Zvědavý zubr tak naláká medvěda, aby neprospal celou zimu. Jednoduchý příběh s dobrým koncem v autorských knihách ukrajinské výtvarnice Oksany Buly oživují zejména postavičky tukoňů.
Ševčenkova cena 2019
Autor článku: Ivan Jackanin - 25. 3. 2019
aktualita
Jednu z nejprestižnějších literárních cen Ukrajiny – Národní cenu Ukrajiny Tarase Ševčenka, založenou v roce 1961 – v kategorii literatura, publicistika a žurnalistika získala básnířka, prozaička, esejistka a literární vědkyně Oksana Zabužko. Tvorba této autorky je známá i za hranicemi Ukrajiny díky odvaze až provokativnosti, se kterými nahlíží ukrajinskou společnost. Oksana Zabužko se letos zúčastní také pražského veletrhu Svět knihy a ukázka z jejího posledního románu zazní na Noci literatury.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky, ediční...
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 1. 2. 2009
anotace
V českém prostředí se s ukrajinskou kulturou můžeme setkat velice zřídka. Pro mnoho Čechů znamenala tzv. pomerančová revoluce (2004) i svého druhu „objevení“ Ukrajiny. Tento výběr současných ukrajinských povídek má přinést českému čtenáři ukázky toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co bylo za posledních dvacet až třicet let na Ukrajině napsáno. Jde o široký výběr, který však musel být nějak limitován.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky 1
Autor článku: Eva Svatoňová-Reutová - 1. 2. 2009
ukázka
Dlouho jsem si myslel, že moje vlastní babička je babička Teklja. Byla mírná a vlídná, kdežto bába Káťa se podobala spíš drsnému vojákovi a já se jí bál. Všichni doma z ní měli strach.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky 2
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 1. 2. 2009
ukázka
Teta figuríny nevyhodila. Všechny postavila do pokoje, a když bylo třeba, přenášela je jinam. Ženy se často objevovaly v kuchyni a pusy jim pěkně jely, když teta vařila oběd. Muži zatím stáli u okna a hádali se o politice. Občas se zapomněli a pouštěli se na tenký led. Tehdy jim teta vyčinila – na Sibiři si už jednou pobyla.
Kononenko, Jevhenija
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 8. 10. 2007
portrét
Portrét současné ukrajinské prozaičky Jevhenije Kononenko (nar. 1959).
Zografu, Lili: "Prostitutka" 2
Autor článku: Jaroslav Formánek - 20. 2. 2008
recenze
Jedna z nejvýznamnějších knih známé řecké spisovatelky 20. st. Byla zakladatelkou novodobé řecké ženské literatury a neúnavnou bojovnicí za práva žen a dětí, za svobodu obecně a za lidskou důstojnost.
Vynnyčuk, Jurij: Příběhy z Haliče 1
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
Halič byla odpradávna zajímavá nejen svou krásnou přírodou a krajinou, zalesněným a zvlněným Zakarpatím počínaje a osou Lvov - Vinice konče, ale už jen proto, že se zde po staletí střetávali, a dodnes střetávají, Rusíni, Židé, Ukrajinci, Slováci, Poláci, Cikáni, Maďaři, Němci, Arméni a mnoho dalších národů. S tímto mnohonárodnostním mixem je samozřejmě spojen i mix kulturní a náboženský...
Zabužko, Oksana: Sestro, sestro 1
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 9. 4. 2003
recenze
Sestro, sestro! Volá Oksana Zabužko ve své poslední knize (vyšla cca před týdnem). Jde o velmi pěkně graficky zpracovanou publikaci snad nejznámější současné ukrajinské spisovatelky.
Dostálová, Růžena: Byzantská vzdělanost
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 10. 7. 2003
recenze
Recenze druhého vydání jediné knihy zabývající se vzdělaností v Byzanci. Kniha je určena jak laikům, tak středoškolským i vysokoškolským studentům a učitelům.
Seferis, Jorgos
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 17. 5. 2003
portrét
Prvního Řek, který za své dílo obdržel Nobelovu cenu (1963). Řadí se k básnické generaci 30. let, kterou velkou měrou ovlivnila tzv. Maloasijská katastrofa (1922, řecko-turecká válka a následná výměna obyvatel). Seferisova raná poezie se tedy vyznačuje deziluzí a frustrací...
Stránka
1