Detailní vyhledávání


Hledat v článcích

Podle jména

Jméno spisovatele:
Jméno knihy:
Autor článku:

Filtrovat žánry
Filtrovat sekce


Filtrovat typy položek


Filtrovat podle data zveřejnění článku
od:
do:

Filtrovat štítky
Zobrazení:

Nalezené články

Moor, Margriet de...
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 7. 5. 2013
portrét
Nizozemská spisovatelka Margriet de Moor se narodila jako Margaretha Maria Antonetta Neefjes 21. 11. 1941 v Noordwijku. Je čtvrtá z deseti sourozenců, její rodiče byli učitelé. Vystudovala klavír a zpěv na Královské konzervatoři v Haagu, koncem 70. let pak ještě studovala dějiny umění a archeologii na Amsterodamské univerzitě. Společně s manželem (sochař Heppe de Moor, 1938–1992) vedla od roku 1984 výtvarný salon, pro nějž natáčela videoportréty vystavujících umělců.
Moor, Margriet de
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 12. 12. 2011
portrét
Literární dráhu zahájila de Moorová poměrně pozdě, ale zaujala okamžitě: její prvotina, sbírka povídek Op de rug gezien (1988, Pohled zezadu) byla nominována na knihkupeckou literární cenu AKO a získala cenu Zlatého oslího ucha (Gouden Ezelsoor) za nejlépe prodávaný debut roku 1988.
Přehled česko-nizozemských literárních událostí za rok 2007
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 5. 12. 2007
přehled
Přehled česko-nizozemských literárních událostí za rok 2007.
Přehled česko-nizozemských literárních událostí za rok 2009
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 8. 1. 2010
přehled
Přehled česko-nizozemských literárních událostí za rok 2009.
Westerman, Frank: El Negro
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 24. 9. 2007
anotace
V knize se prolínají dvě linie: autorovy úvahy o rasismu a jeho pochybnosti o principu i účinnosti rozvojové pomoci. Vše se odvíjí od příběhu vycpaného černocha zvaného prostě El Negro, na kterého Westerman narazil jako student v muzeu provinčního španělském městečka Banyoles v roce 1983.
Česko-nizozemské literární události za rok 2008
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 23. 2. 2009
přehled
Leden ■ Tříměsíční tvůrčí pobyt v amsterodamském Spisovatelském domě zahajuje Petra Hůlová. Dokončuje tu román Stanice Tajga, který pak v červnu 2008 vydává nakladatelství Torst a v listopadu 2008 za něj autorka získává Cenu Josefa Škvoreckého.
Přehled česko-nizozemských literárních událostí za rok 2010
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 19. 1. 2011
aktualita
Přehled česko-nizozemských literárních událostí za rok 2010.
Westerman, Frank
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 24. 9. 2007
portrét
Zatím největší úspěch zaznamenal Frank Westerman knihou El negro en ik (2004, česky El Negro, Pistorius & Olšanská, 2007), v níž se zamýšlí nad kořeny rasismu i evropského pocitu nadřazenosti, jak se projevuje při poskytování tzv. rozvojové pomoci.
Přehled česko-nizozemských literárních událostí za rok 2013
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 14. 1. 2014
aktualita
Přehled česko-nizozemských literárních událostí za rok 2013, včetně seznamu přeložených titulů oběma směry a přehledu plánovaných vydání a literárních akcí v roce 2014.
Nizozemští a vlámští spisovatelé v Divadle Archa
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 9. 1. 2015
aktualita
V Divadle Archa se z iniciativy Nizozemského literárního fondu NLF už potřetí koná literární festival – tentokrát s účastí nizozemských i vlámských autorů, se zvláštní sekcí dětské literatury a přednáškou o překládání. Program volně navazuje na Nizozemské dny v Arše v roce 1999 a Café Amsterdam v roce 2007.
Anketa: Česká literární kritika očima zainteresovaných
Autor článku: Jitka Nešporová - 28. 9. 2009
přehled
Koncem prázdnin jsem jménem iliteratury.cz obeslala na šedesát potenciálních respondentů z řad literárních kritiků, kulturních zpravodajů, nakladatelů, překladatelů a PhD. studentů bohemistiky malou anketou, která měla ambiciózní cíl: zmapovat stav české literární kritiky očima zainteresovaných.
Přehled česko-nizozemských literárních událostí za rok 2012
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 7. 1. 2013
aktualita
O české literatuře v Nizozemí a nizozemské literatuře v Česku – přehled po měsících.
Moor, Margriet de: Malíř a dívka (in Host)
Autor článku: Zuzana Fonioková - 7. 2. 2014
recenze
80%
Malíř a dívka je čtvrtý román známé nizozemské prozaičky Margriet de Moorové, který vychází v češtině. Stejně jako tři předchozí — Šedá, bílá, modrá, Kreutzerova sonáta a Utonulá — přináší tato kniha poutavý příběh, který přerůstá přes konkrétní postavy, prostředí a dobu v univerzální témata, hlubší úvahy a podněty k čtenářově (sebe)reflexi. Autorka i zde předvádí svůj um splétat motivy v okouzlující celek, který pak na jednotlivé složky vrhá nové světlo.
Moor, Margriet de: Utonulá
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 20. 4. 2007
anotace
Šestý román nizozemské autorky nově a zajímavě kloubí témata známá z její dosavadní tvorby. Motiv nicotné události, pouhé souhry náhod, která nám zcela podemele půdu pod nohama, pojednává autorka v tomto románu na pozadí přírodní katastrofy, která postihla v zimě 1953 jižní pobřeží Nizozemska.
Moor, Margriet de: Malíř a dívka
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 12. 12. 2011
anotace
Margriet de Moorová vypráví napínavý příběh Elsje Christiaens, mladé Dánky z Jutska, která se na sklonku tuhé zimy 1664 vydá lodí do Amsterodamu. Toto hospodářské centrum tehdejšího světa přitahuje jako magnet přistěhovalce ze všech koutů vidinou lepších, tedy i důstojnějších životních podmínek. Symbolem města je zbrusu nová radnice s nádherným Občanským sálem, volně přístupným všem obyvatelům.
Weijers, Niña: Následky
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 15. 8. 2017
anotace
Románová prvotina nizozemské spisovatelky Niñi Weijersové (1987) Následky se vyznačuje tím, že ji nelze snadno převyprávět, současně však nabízí čtenářský zážitek i podněty k přemýšlení na mnoha úrovních, a tak si přijdou na své nejen profesionální, ale i řadoví čtenáři.
Literatura ve světě 2004
Autor článku: Jovanka Šotolová - 29. 5. 2005
anotace
Vychází ročenka o literatuře ve světě v roce 2004.
Kuijer, Guus: Polča
Autor článku: Markéta Pilátová - 15. 2. 2018
recenze
90%
Po pěti letech se k českým čtenářům vrací nizozemský mistr literatury pro děti a mládež. Souborné vydání pěti knížek o Polče líčí dva roky ze života čerstvě dospívající holky, která střízlivě a s humorem překonává trampoty známé mnoha současným dětem. Částečně jde o potíže vlastní jejímu věku a částečně způsobené nezralostí nebo bezradností dospělých.
Nizozemsky psaná literatura v roce 2017
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 25. 2. 2018
přehled
Co je za námi a co před námi: přehled literárních událostí v nizozemské jazykové oblasti za uplynulý rok doplňuje souhrn údajů o nizozemsky psané literatuře u nás. České nakladatele by mohly zajímat informace o podpoře překladů ze strany NLF a VFL, dychtivým čtenářům předkládáme seznam přeložených titulů za minulý rok a plánovaná vydání i literární události v roce 2018, při nichž se u nás představí nizozemští a vlámští autoři.
Nizozemsky psaná literatura v roce 2015
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 27. 1. 2016
přehled
Přehled literárních události v nizozemské jazykové oblasti za uplynulý rok, včetně kapitoly o nizozemské literatuře u nás. Obsahuje také seznam přeložených titulů za minulý rok a plánovaná vydání na rok 2016.
Dijkgraaf, Margot: “La Hollande profonde” a noví Nizozemci,...
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 13. 11. 2009
přehled
Má Nizozemsko vůbec nějakou významnější literaturu? V cizině tu otázku slýchám často.
Jong, Dola de
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 20. 9. 2016
portrét
Dola de Jongová (1911–2003) působila jako prostředník mezi nizozemskou a americkou literaturou – a to nejen ve funkci propagátora, ale i vlastní tvorbou, psanou nizozemsky i anglicky a publikovanou na obou stranách oceánu. Její nejoceňovanější román Pole je tento svět o osudech evropských uprchlíků v severní Africe za druhé světové války, ale i příběh o vztahu dvou žen Strážkyně domácího krbu prokazují i po letech svou nadčasovou hodnotu.
Grunberg, Arnon 1
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 1. 4. 2007
portrét
Grunberg líčí ve svých knihách se sžíravou ironií i naturalismem podivíny se zvrhlými sklony, které pojí strach ze života a ze ztráty kontroly, ale ve světle této méně křiklavé stránky autorovy osobnosti získávají další rozměr. Jeho spisovatelské alter ego je Marek van der Jagt.
České překlady na amsterodamském letišti
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 17. 12. 2013
aktualita
V knihovně na amsterodamském letišti Schiphol se momentálně vystavují i české překlady slavných nizozemských dětských autorů Tonke Dragtové a Guuse Kuijera.
Hermans, Willem Frederik: Temná komora Damoklova
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 18. 2. 2010
anotace
Willem Frederik Hermans (1921-1995) má renomé moderního nizozemského klasika evropského formátu, ale současně je jeho dílo v mnoha zemích „velká neznámá“. Zahraniční vydání si autor totiž přísně střežil...
Hermans, Willem Frederik: Už nikdy spánek
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 3. 3. 2011
ukázka
Nummedal je zdatný chodec. Tady venku na prudkém slunci taky zřejmě lépe vidí. Šplháme stále výš, a když se Nummedalovi naskytne příležitost, neopomene si zkrátit serpentinu strmou pěšinkou s bratru třicetistupňovým stoupáním. Kráčí pravidelně, dech se mu nezrychluje, pronáší dokonale artikulované geologické výklady.
Westerman, Frank: Zvíře, nadzvíře
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 24. 9. 2012
anotace
Tragédie 20. století v osudech koně – lipicána.
Wieringa, Tommy
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 14. 1. 2015
aktualita
Tommy Wieringa napsal nekrolog svého bývalého spolužáka Rutgera Bootse, který byl předlohou pro literární postavu ochrnutého vypravěče Fanouše Hermanse ve Wieringově úspěšném románu Joe Kluzák. Boots zemřel na vlastní žádost v prosinci 2014.
Literatura v Evropě
4. 6. 2006
anotace
Sborník představuje současnou evropskou literaturu ze zcela aktuálního pohledu – zaměřuje se především na události posledního roku. Nabízí bohaté údaje o „malých“ i „velkých“ literaturách: probírá je systematicky po jednotlivých jazykových oblastech. Vymezuje přitom hlavní trendy, zmiňuje významné autory a jejich díla, uvádí výčet čerstvě udělených literárních cen, upozorňuje na kulturní akce spojené s literaturou.
Nejlepší kniha roku 2011 podle čtenářů iLiteratura.cz
12. 1. 2012
přehled
Na přelomu roku jsme pro naše čtenáře uspořádali anketu o nejlepší knihu. Po dva týdny mohl kdokoli navrhnout vybraný titul – volbu jsme omezili pouze rokem vydání.
Stránka
1