Knihy

Expres Ukrajina

Expres Ukrajina

Rita Kindlerová

ISBN: 978-80-87162-39-2

Zobrazení:
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky, ediční...
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 1. 2. 2009
anotace
V českém prostředí se s ukrajinskou kulturou můžeme setkat velice zřídka. Pro mnoho Čechů znamenala tzv. pomerančová revoluce (2004) i svého druhu „objevení“ Ukrajiny. Tento výběr současných ukrajinských povídek má přinést českému čtenáři ukázky toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co bylo za posledních dvacet až třicet let na Ukrajině napsáno. Jde o široký výběr, který však musel být nějak limitován.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky 1
Autor článku: Eva Svatoňová-Reutová - 1. 2. 2009
ukázka
Dlouho jsem si myslel, že moje vlastní babička je babička Teklja. Byla mírná a vlídná, kdežto bába Káťa se podobala spíš drsnému vojákovi a já se jí bál. Všichni doma z ní měli strach.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky 2
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 1. 2. 2009
ukázka
Teta figuríny nevyhodila. Všechny postavila do pokoje, a když bylo třeba, přenášela je jinam. Ženy se často objevovaly v kuchyni a pusy jim pěkně jely, když teta vařila oběd. Muži zatím stáli u okna a hádali se o politice. Občas se zapomněli a pouštěli se na tenký led. Tehdy jim teta vyčinila – na Sibiři si už jednou pobyla.
Kindlerová, Rita
Autor článku: Rita I. Kindlerová, Natalka Sňadanko - 1. 2. 2009
rozhovor
Rozhovor s editorkou antologie Expres Ukrajina, Ritou Kindlerovou.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky
Autor článku: Irena Fesjuková - 9. 3. 2009
recenze
Tato sbírka povídek zve českého čtenáře na exkurzi do ukrajinské moderní literatury a nabízí jiný a pro českou společnost netradiční pohled na Ukrajinu a ukrajinskou kulturu.
Expres Ukrajina. Antologie současné ukrajinské povídky 2 (in...
Autor článku: Alexej Sevruk - 1. 10. 2010
recenze
Že Ukrajinci nejsou jen zdatní loupežníci, pasáci, prostitutky a vymahači výpalného, ale mj. také pozoruhodní spisovatelé deklaruje nedávno vydaná antologie současné ukrajinské povídky Expres Ukrajina.