Knihy

Temná komora Damoklova

Temná komora Damoklova

Willem Frederik Hermans

ISBN: 978-80-7294-354-8

Zobrazení:
Hermans, Willem Frederik: Temná komora Damoklova
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 18. 2. 2010
anotace
Willem Frederik Hermans (1921-1995) má renomé moderního nizozemského klasika evropského formátu, ale současně je jeho dílo v mnoha zemích „velká neznámá“. Zahraniční vydání si autor totiž přísně střežil...
Hermans, Willem Frederik: Temná komora Damoklova
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 18. 2. 2010
ukázka
Henri! Kdo nám může volat uprostřed noci?
Budík ukazoval čtvrt na pět. Venku už byla spousta světla. Štěbetali tam z plna hrdla ptáci, ale ještě víc tam hučela letadla.
Hermans, Willem Frederik: Temná komora Damoklova
27. 2. 2010
studie
Obraz dějin, jaký se uchoval v kolektivní paměti, má jen málo společného s tím, co lidé opravdu prožili. Nevědomky nakonec vždycky přizpůsobí své vzpomínky na minulost tomu, co se jim o ní říká v současnosti.
Hermans, Willem Frederik: Temná komora Damoklova
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 8. 3. 2010
kritika překladu
Na nejednoznačnost této pasáže jsem narazila pár dní předtím, než měl jít překlad do tisku. V recenzi Milana Kundery z Le Mondu, která v knize slouží jako doslov, vznikla ve větě o hrdinovi Osewoudtovi dosazením příslušného citátu z mého překladu potíž...
Hermans, Willem Frederik: Temná komora Damoklova
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 16. 3. 2010
studie
Kdysi v začátcích života v Nizozemsku jsem si vytáhla z knihovny Hermansovu Temnou komoru Damoklovu: krátké, přehledné věty, hodně dialogů, žádné zdlouhavé popisy nebo složité vnitřní monology, napínavý příběh se zápletkou...
Bruin Hüblová, Magda de (o Temné komoře Damoklově W. F. Hermanse)...
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová, Milan Šilhan - 22. 3. 2010
rozhovor
V české premiéře se nám románem Temná komora Damoklova představuje jeden z nejvýznamnějších nizozemských spisovatelů 20. století Willem Frederik Hermans (1921–1995); román v překladu Magdy de Bruin Hüblové vydalo nakladatelství Host. Překladatelce jsme položili pár otázek.
Hermans, Willem Frederik: Temná komora Damoklova (in Respekt)
Autor článku: Ondřej Nezbeda - 2. 4. 2010
recenze
Teprve po jedenapadesáti letech vychází v českém překladu román Temná komora Damoklova Willema Frederika Hermanse (1921-1995), kterého Nizozemci považují za svého největšího moderního spisovatele.
Hermans, Willem Frederik: Temná komora Damoklova (in Host)
Autor článku: Jiří Trávníček - 17. 9. 2010
recenze
S nizozemskou literaturou a kulturou toho příliš společného nemáme. Jedno však přece: zážitek druhé světové války. Obě země byly podmaněny Hitlerem, v obou byl jakýs takýs odboj, probíhaly deportace Židů...
Hermans, Willem Frederik: Volledige werken (in DeReactor)...
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 20. 2. 2011
recenze
Před několika lety jsem šel s Raymondem Bendersem na čaj k Milanu Kunderovi. To bylo tak. Na základě mého tipu napsal Milan Kundera, jehož knihy překládám, nadšený článek pro Le Monde o románu Willema Frederika Hermanse Temná komora Damoklova, který vyšel o několik měsíců dřív v novém francouzském překladu Daniela Cunina.
Hermans, W. F. (Nizozemsko čte)
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 30. 10. 2012
aktualita
Už posedmé proběhne od 1. do 30. listopadu kampaň na podporu literatury a čtení s názvem Nizozemsko čte (Nederland leest).