Knihy

Klid

Klid

Attila Bartis

ISBN: 978-80-87162-26-2

Zobrazení:
Bartis, Atila: Klid
Autor článku: Kateřina Anna Šrubařová - 27. 6. 2010
recenze
Hlavním hrdinou psychologicky znepokojivého a zároveň sžíravě ironického románu Klid je spisovatel Andor, který se už patnáct let stará o matku, bývalou slavnou herečku, poté co přestala vycházet z bytu.
Bartis, Atila: Klid
Autor článku: Kateřina Horváthová - 15. 5. 2010
ukázka
Pohřeb byl v sobotu dopoledne v jedenáct, i když bych nejraději pár dní počkal, jestli nepřijede Ester, ale další mrazení nechtěli povolit ani za příplatek, žena v pohřebním ústavu se odvolávala na nějaké nové nařízení a ptala se, proč ji nezpopelním, vždyť je to levnější a také praktičtější...
Bartis, Atila: Klid
Autor článku: Ondřej Kavalír - 15. 5. 2010
studie
Jako každý dobrý román nabízí Klid čtení v několika významových rovinách, které obstojí samy o sobě, ale teprve všechny společně rezonují v celku obsáhlé literární výpovědi. První a nejzjevnější způsob četby je psychologický. Nabízí nám příběh vztahu mezi matkou a synem, založeném na manipulaci, pocitu viny, ponižování a závislosti.
Bartis, Atila: Klid 2 (in kultura21.cz)
Autor článku: Veronika Jurčová - 31. 3. 2011
recenze
Psychologický román maďarského spisovatele Attily Bartise Klid patří k těm, které matou svým názvem. Poklidné čtení od něho rozhodně nečekejte. Kniha, která je kritiky označována za jedno nejlepších děl soudobé středoevropské literatury a často je přirovnávána k Pianistce Elfriede Jelinekové, znepokojuje a šokuje od začátku až do konce. A velmi těžko se odkládá nedočtená.