Knihy

Už nikdy spánek

Už nikdy spánek

Willem Frederik Hermans

ISBN: 978-80-7294-403-3

Zobrazení:
Hermans, Willem Frederik: Už nikdy spánek
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 3. 3. 2011
ukázka
Nummedal je zdatný chodec. Tady venku na prudkém slunci taky zřejmě lépe vidí. Šplháme stále výš, a když se Nummedalovi naskytne příležitost, neopomene si zkrátit serpentinu strmou pěšinkou s bratru třicetistupňovým stoupáním. Kráčí pravidelně, dech se mu nezrychluje, pronáší dokonale artikulované geologické výklady.
Hermans, Willem Frederik: Už nikdy spánek (in Salon)
Autor článku: Markéta Pilátová - 8. 4. 2011
recenze
Když dočtu knihu, o níž tuším, že se mi do mozku a do života zaryje jako tříska a budu na ni narážet ještě několik dní či let, rozprostře se ve mně po poslední stránce ticho. To ticho ale jakoby pulzuje a zároveň je v něm klid, klid pochopení něčeho, co jsem ani nevěděla, že nechápu.
Hermans, Willem Frederik: Už nikdy spánek (in Respekt)
Autor článku: Ondřej Nezbeda - 8. 4. 2011
recenze
Každá kultura má tendenci bytnět, uzavírat se do sebe a recyklovat. Proto je dobré, když někdo naruší její hranice a vnitřní prostor a překvapí ji ze zálohy. Často takovou roli plní exulanti – Polákům takovou službu prokázal Witold Gombrowicz, Čechům třeba Zdeněk Vašíček nebo Lubomír Martínek a Nizozemci našli svého narušitele ve Willemu Frederiku Hermansovi (1921–1995).
Hermans, Willem Frederik: Už nikdy spánek...
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 8. 4. 2011
studie
Román Nooit meer slapen (Už nikdy spánek) Willema Frederika Hermanse vyšel v druhé polovině února 1966. Český překlad tedy vychází téměř přesně po pětačtyřiceti letech. Jak kniha vznikala?
Hermans, Willem Frederik: Už nikdy spánek
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 17. 3. 2013
studie
Max van Duijn vrhá na román Už nikdy spánek W. F. Hermanse nové světlo: vypravěči Alfredu Issendorfovi se nedá věřit. Při bedlivém čtení se ukáže, že je dokonce nebezpečný. Ten román je třeba číst jinak, než jak ho dosud četly desetitisíce čtenářů.