Knihy

Sentimentální cesta

Sentimentální cesta

Viktor Šklovskij

ISBN: 978-80-7272-386-7

Zobrazení:
Šklovskij, Viktor: Sentimentální cesta
Autor článku: Markéta Kittlová - 6. 11. 2011
recenze
100%
Sentimentální cesta je vzpomínková kniha ruského literárního teoretika, jednoho ze zakladatelů formální školy a tvůrců formální metody, Viktora Šklovského. Šklovskij v ní předkládá úchvatné a zároveň úděsné svědectví o Rusku v letech 1917–1922, které v tomto období procházelo radikálními politickými změnami a sociálními otřesy.
Šklovskij, Viktor: Sentimentální cesta
Autor článku: Jan Vnouček - 20. 11. 2011
recenze
100%
Překotný, dýchavičný a zdánlivě dezorientující je vypravěčský styl Viktora Šklovského v jeho vzpomínkové knize Sentimentální cesta. Tento literární vědec, kritik, spisovatel a pedagog se zde objevuje ve zcela nečekané roli. A to jako ani ne třicetiletý revoluční komisař, jenž ve svých zápiscích líčí strašlivý obraz Ruska v období dozvuků první světové války a válečné fronty, jepičího života Prozatímní demokratické vlády, bolševické revoluce a prvních let nástupu rudého teroru.
Šklovskij, Viktor: Sentimentální cesta
Autor článku: Petr Šimák - 23. 11. 2011
ukázka
Jeden takový oddíl Kurdové obklíčili. Veliteli, nějakému Ivanovovi, který se dlouho bránil se šavlí v ruce, usekli hlavu a dali ji dětem na hraní. A děti si s ní hrály tři neděle. Tak to dělal kurdský národ.
Šimák, Petr
Autor článku: Markéta Kittlová - 23. 11. 2011
rozhovor
„Sentimentální cesta Viktora Šklovského je vynikající kniha, která mě velmi zasáhla,“ říká překladatel Petr Šimák.