JG

Jiří G. Růžička

Maria Montessori žila v době nástupu různých sociálních utopií a sama jednu takovou utopii stvořila, utopii o svobodné výchově, jejímž výsledkem je však paradoxně dokonale poslušný jedinec, k jehož vrcholným schopnostem patří být zticha. Zatímco Montesorri se věnuje primárně vzdělávání předškolnímu a školnímu, Fareed Zakaria se v knize Obrana liberálního vzdělávání zaměřil na vzdělávání vysokoškolské.

Putin. V Rusku pro mnohé jediný člověk, který může bývalé supervelmoci vrátit lesk a nasměrovat dějiny do „správných“ kolejí, na Západě cynický politik, jemuž se nedá věřit a s nímž se těžko cokoliv vyjednává. Novinář Michail Zygar mapuje dějiny novodobého Ruska od nástupu Vladimira Putina do prezidentského úřadu, a to skrze jeho nejbližší spolupracovníky.

Kreslíř a animátor Guy Delisle strávil tři měsíce v čínském Šen-čenu, kde kontroloval místní animátorské studio, v němž si nechávají západní filmové společnosti levně připravovat své televizní seriály. Čína nastavující svou tvář Západu se ukazuje jako potěmkinovská vesnice, o čemž jsme se mohli sami přesvědčit i při zahájení olympijských her v Pekingu – krásná holčička otevírající pusu do zpěvu holčičky „ošklivější“ nebo předtočený a počítačově upravený ohňostroj.

Série Transmetropolitan sice nepatří do žánru superhrdinských, Spider Jerusalem si ale rozhodně zaslouží označení super-novinář. Jeho články raketově zvyšují prodej novin. Když se mu podaří někoho zabít nebo zmlátit, nehrozí mu žádný trest. Užívá o hodně větší než malé množství drog, avšak je stále při smyslech, a když se chce někam dostat, tak se tam prostě dostane.

Dobrodružný historický román s detektivní zápletkou není tím typem literatury, který by se často objevoval v nominacích na náročnější literární soutěže typu Bookerova nebo Goncourtova cena. Přesto se románu Vlčí něha, jinak také debutu britské spisovatelky Stef Penneyové podařilo v roce 2006 získat cenu The Costa Book Award (dříve Whitbreadova cena).

„Rány osudu, choroby, předčasná úmrtí, podobné věci se přicházejí dobrým lidičkám, těm pokorným, té soli země, ne Anně a ne mně,“ říká hlavní hrdina románu Moře v reakci na zjištění, že jeho žena trpí rakovinou a brzy zemře. Autor knihy, John Banville, se loni stal překvapivým vítězem klání o Bookerovu cenu.