Portugalsko

Nadřazené:

Poslední články

Nejčtenější články

Všechny články

Zobrazení:
Strana 1 / 2:
1

Poslední komentáře

Vložil: Maja, 06.12.2019 11:19
Coelho, Paulo: Alef
Já jsem o existenci tohoto spisovatele neměla tušení asi tak do roku 2000. Pak jsem ale v nějakém časopise, možná to byl Reflex, objevila rozsáhlý článek v souvislosti s jeho tehdy nejnovějším česky vydaným románem Veronika se rozhodla zemřít. Přečetla jsem si Veroniku a byla jsem - no, nadšená je asi... příliš silné slovo - spokojená, nezklamala mě. Následně jsem si koupila U řeky Piedra jsem usedla a plakala...ne, to se nedalo číst. Po několika stranách jsem musela knihu odložit a dodnes jsem se v ní dál nedostala. Po jisté době jsem se rozhodla přečíst si snad nejopěvovanější jeho dílo, v němž si podle již zmiňovaného článku s velkou oblibou četl i Bill Clinton. Alchymistu jsem sice přečetla velmi rychle, i když normálně čtu strašně pomalu, zamýšlím se zřejmě nad přečteným až příliš. Přinutila jsem se dočíst až do poslední tečky, i když to bylo utrpení, ale tím jsem s Coelhem definitivně skončila...
Vložil: Michael Gepart, 23.01.2016 18:41
Vieira Amaral, Bruno: As primeias coisas
Nemám rád Saramaga. Další literární cena pojmenovaná po průměrném spisovateli a určená jiným průměrným spisovatelům. Včetně hystericky vychvalovaných poznámek pod čarou mi to celé přijde jako divadýlko bažící po seznaci. Jestli dobře rozumím, Amaral je básník a fanoušek fotbalu dohromady? FC Benfica... je něco jako česká Sparta. To je teda intelektuál!
Vložil: Karolina Válová, 23.01.2016 15:55
Vieira Amaral, Bruno: As primeias coisas
Lucie, také děkuji. Déle než dva roky se v sekci "livros" nediskutovalo. Přiznávám osobní nadšení autorem i knihou. V jistém smyslu srovnatelně píše o omezených možnostech paměti Josef Hiršal v knize Píseň mládí (1991). Technicky při tom rovněž využívá hierarchii faktů a poznámek pod čarou k nim, dokonce... i poznámek k poznámkám. Poměrně malým, ale velmi důležitým, tématem v díle O prvních věcech je poezie. Objevuje se ve všech možných podobách, zabíjí i pomáhá přežít. Ukázka ze str. 36: „Takže jsem nevěděl, že je Portugalsko zemí básníků, že básníky bývali dokonce i králové, že v Portugalsku se rodí básníci každý den a že každý Portugalec má v sobě kus básníka?“ „Ano, jistě, básníka a mořeplavce“, poznamenal jsem…“ („Entao eu nao sabia que Portugal era um país de poetas, que até os reis tinham sido poetas, que todos os dias nasciam poetas em Portugal, que cada portugues tinha em si um potencial poeta? - Sim, claro, poetas e marinheiros, disse eu…“)
Vložil: lucie, 23.01.2016 13:06
Vieira Amaral, Bruno: As primeias coisas
děkuji za pěkný článek.Nalákala jste mě na knihu ale hlavne jsem se díky Vám seznámila s blogem Circo da Lama . díky a pěknou sobotu Lucie
Vložil: Jitka Jindřišková, 31.07.2012 18:09
Coelho, Paulo: Alef
Coelho je tím, co popisujete, nechvalně proslulý, velmi se "inspiroval" například dílem H. Hesseho či Jorgeho Luise Borgese. Velká škoda, že ho za ty jeho blafy tolik čtenářů oslavuje.
Vložil: S., 24.07.2012 23:15
Coelho, Paulo: Alef
Keďže je Alef iba druhou knihou, ktorú od Coelha čítam, ľutujem to, že som neprestala čítať hneď po "diele" Ako rieka, ktorá plynie, pretože jeho diela nemajú žiadnu hĺbku, postavy sú strašne slabo vykreslené,atď. Tento pocit ma neprešiel ani pri Alefovi, aj keď som iba v polovici. Navyše som znechutená,... že Hegelovu filozofiu príšerne zjednodušil a vydáva jeho myšlienky demagogicky za svoje.
Vložil: BoboKing, 21.02.2012 10:59
Saramago, José: Kain
Skvělá recenze na opravadu skvělou knihu!!!
Vložil: Bohu, 25.07.2011 22:43
Tavares, Gonçalo M.: Pan Valéry a logika
Výborná knížka, a to nejenom na léto. Vtipná, originální a promyšlená natolik, že vypadá úplně jednoduše. Anebo že by se pan Valéry přece jenom někdy spletl? Každopádně se s jeho logikou nemůžeme měřit, vždyť pan Valéry byl sice maličký, ale zato hodně poskakoval.
Vložil: Petra, 27.06.2011 08:17
Tavares, Gonçalo M.: Pan Valéry a logika
Přesně tohle mě napadlo, když jsem to četla :-)
Vložil: jovanka, 26.06.2011 22:31
Tavares, Gonçalo M.: Pan Valéry a logika
Takový portugalský Plume...
...